Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Το πρόγραμμα των πλέι οφ

Το ερχόμενο Σάββατο ξεκινά η διαδικασία των πλέιφ οφ στη βόλεϊ λιγκ των γυναικών με τις πρώτες αναμετρήσεις της πρώτης φάσης.

του Δημήτρη Τυχάλα

Πιο συγκεκριμένα, σε αυτή τη φάση των πλέιι οφ συμεμτέχουν οι ομάδες με τις θέσεις 1-8 οι οποίες θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε δύο αγώνες (εντός-εκτός). Γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι η ομάδα η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους.

Οι νικητές της Α’ φάσης προκρίνονται στα ημιτελικά, ενώ οι ηττημένες ομάδες δεν θα δώσουν άλλους αγώνες και θα καταλάβουν τις θέσεις από 5 έως και 8 της τελικής βαθμολογικής κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον τελικό βαθμολογικό πίνακα στην Α’ φάση του πρωταθλήματος.