Βόλεϊ λιγκ γυναικών: Ζορίστηκε αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από το Κύπελλο και επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil, που αδικείται από το τελικό σκορ.

Ο ΑΟΜ είχε διπλό σετ μπολ (κι συνολικά έξι ευκαιρίες) στο 2ο σετ, ενώ σε όλα τα σετ ήταν ανταγωνιστικός, αλλά πλήρωσε τα πολλά λάθη που έκανε (25).

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μετά το 6-6, ξέφυγε με 9-6 και κράτησε με σχετική άνεση τη διαφορά ως το τέλος, έχοντας 64% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Ωστόσο στο δεύτερο σετ το σκηνικό άλλαξε με τον ΑΟΜ να έχει το προβάδισμα με 2-3 πόντους και στο 12-14 με επιμέρους σκοτ 2-6 να προηγηθεί με 13-20. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-20, αλλά το Μαρκόπουλο έφτασε και πάλι στο +6 (17-23) χάνοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση. Εκεί ο Ολυμπιακός (που έπαιζε με Χριστοδούλου, Τσιτσιγιάννη από το 13-17) πλησίασε στον πόντο (22-23), με τον ΑΟΜ να φτάνει σε διπλό σετ μπολ. Η Λαμπρούση έσβησε το πρώτο με μπλοκ, η Σάλας έσβησε το δεύτερο με επίθεση για να ακολουθήσει λάθος της Φίτερερ για το 25-24. Από εκείνο το σημείο άρχισε ένα φοβερό θρίλερ με συνεχόμενα λάθη και εναλλαγές στο σκορ για να φτάσουμε στο 31-31 όπου χαμένο σερβίς της Λέιθαμ και μπλοκ της Γουίντερς τελείωσαν το σετ.

Το Μαρκόπουλο προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, καταφέρνοντας να μετατρέψει το 9-7 σε 9-12 στο γ’ σετ, αλλά στο 15-15 ο Ολυμπιακό ξέφυγε 19-15 και διαχειρίστηκε τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 25-21.

Η γνώμη του πάγκου
Λορένζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Το ρόστερ μας ήταν το κλειδί, που είχαμε τη δυνατότητα να αλλάξουμε τη ροή του δεύτερου σετ. Τα κορίτσια που μπήκαν μέσα κατάφεραν να γυρίσουν το σετ το οποίο κλείσαμε νικηφόρα με 33-31. Παλέψαμε πόντο πόντο από το 24-24 και ήταν καταπληκτικό γιατί χάναμε με 7 πόντους κάποια στιγμή στο δεύτερο σετ, όμως συνεχίσαμε να παλεύουμε και αυτό είναι πολύ καλό. Δεν παίξαμε καλά γιατί φανήκαμε επηρεασμένοι από το ότι συνέβη την Τετάρτη. Τις τελευταίες 20 ημέρες πάμε καλά στις προπονήσεις, σήμερα φανήκαμε να αγχωνόμαστε όχι από το Μαρκόπουλο, αλλά επειδή μείναμε εκτός ενός στόχου. Μιλήσαμε όλοι μαζί και λυπόμαστε πραγματικά για αυτό που συνέβη. Σήμερα δεν ήταν εύκολο να παίξουμε πολύ καλό βόλει, ωστόσο φτάσαμε στη νίκη με 3-0 και για αυτό είμαι ικανοποιημένος»

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil):

Διαιτητές: Ράντσιου, Γεωργιάδης Στ., Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Μουζακίτη, Νικολάου Λ., Γραμματεία: Ιωάννου.