Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Μεγάλο διπλό στην Κηφισιά για τον ΠΑΟΚ

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ που έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της εξαιρετικής Κηφισιάς για τη 12η αγωνιστική στη βόλεϊ λιγκ των ανδρών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Δικέφαλος παρά την ίωση του Βαν Ντεν Ντρις (ενώ ο δεύτερος διαγώνιος Μπούτος αν και ταξίδεψε στην Αθήνα έμεινε στο ξενοδοχείο αφού αρρώστησε κι αυτός) μπόρεσε να βρει λύσεις στην πίεση που του άσκησε η Κηφισιά (ειδικά στο πρώτο σετ) και μετά από καιρό να κάνει μια πειστική εμφάνιση στο ντεμπούτο του Σκρεντό με τα ασπρόμαυρα.

Στο πρώτο σετ η Κηφισιά με τρομερό σερβίς ήταν κυρίαρχη από νωρίς (6-2, 11-6) με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει καθυστερημένα στο ματς και να απαντά με το ίδιο νόμισμα (12-10 άσος Γιόρνα). Η Κηφισιά ξέφυγε πάλι με 15-12, αλλά ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά άμεσα (16-15) για να φτάσουμε στο 18-17 που έγινε 18-20 με συνεχόμενα λάθη του Τσέιβερς. Ο ΑΟΠΚ ισοφάρισε 22-22 με λάθος του ΠΑΟΚ, όμως στο 23-23 άουτ κόντρα μπάλα του Ρικάρντο και άουτ του Οκοσάνοβιτς έδωσαν το σετ στους φιλοξενούμενους.

Ο Δικέφαλος στο δεύτερο σετ ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε σχετικά γρήγορα στο +4 (7-11), ωστόσο η Κηφισιά με απίστευτες άμυνες και πετυχημένες κόντρες ισοφάρισε (11-11). Οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν να κάνουν λάθη (15-18 άουτ Οκοσάνοβιτς) κι ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη φτάνοντας στο 0-2 (21-25).

Παρά το 0-2 η εικόνα του ντέρμπι παρέμεινε με την Κηφισιά να είναι μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 15-16 που έγινε 15-21 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Συνεχόμενα λάθη στην επίθεση που έφεραν τον ΠΑΟΚ σε πλεονεκτική θέση με τον Ράπτη να τελειώνει το ματς με 2 άσους.