Βόλεϊ λιγκ: Ο Παναθηναϊκός το πίστεψε περισσότερο

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη βόλεϊ λιγκ, ξεπερνώντας τον άδειο Άγιο Θωμά (λόγω τιμωρίας από πέρσι) και την απουσία του Ζήση (λόγω θλάσης).

του Δημήτρη Τυχάλα

Κι αυτές ακριβώς οι συνθήκες είναι που δίνουν ακόμη μεγαλύτερη αξία στη νίκη των πράσινων και μετατρέπουν το ματς σε τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, ειδικά με τον τρόπο με τον οποίο έχασε το πρώτο και το τέταρτο σετ.

Δύο στα οποία ο ΠΑΟ έσβησε με τεράστια υπομονή και ψυχραιμία συνολικά 9 σετ μπολ (6 στο πρώτο και 3 στο τέταρτο) με τον Ερνάντες να τελειώνει εκεί όλες τις μπάλες (και φυσικά να έχει το μπλοκ με το οποίο έκλεισε το ματς) ενώ το ίδιο καλοί ήταν και οι Φράγκος, Κόβαρ.

Κι αν δει κανείς το στατιστικό ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος σε μπλοκ (11-7), άσσους (22 χαμένα, 7 άσσους, εναντι 26 χαμένων και 6 άσσων), αλλά υπάρχει τεράστια διαφορά στην αποτελεσματικότητα στις κόντρα μπάλες όπου ο ΠΑΟ έβγαλε 40 άμυνες και είχε το εκπληκτικό 58%, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 27 άμυνες με 44%…

Πέρα όμως από τα στατιστικά στοιχεία, η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ πιο έξυπνα στα κρίσιμα σημεία, αφήνοντας τον αντίπαλο του να κάνει τα λάθη…

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα (παρά τις 0/3 επιθέσεις του Ράπτη) και προηγήθκε 4-8, αλλά στο 6-10 τα σερβίς του Γιάκομπσεν στον Ράπτη χάλασα την υποδοχή του (9-10) με τον ΠΑΟ λίγο αργότερα να φτάνει στο 13-11. Η είσοδος του Σωτηρίου έδωσε σιγουριά στην ασπρόμαυρη πρώτη μπάλα με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και να προσπερνά 22-23. Οι ασπρόμαυροι είχαν 6 σετ μπολ, αλλά καμία πραγματική ευκαιρία για να τελειώσουν το σετ (μόνο στο 26-27 ο Ερνάντες κάρφωσε από τα 4 μέτρα και η μπάλα με τη βοήθεια του φιλέ έσκασε στη γραμμή) και στο 29-29 είχαμε τρομερό σερβίς Ερνάντες κι εύκολη κόντρα, για να ακολουθήσει μπλοκ στον Γιόρνα για το τελικό 31-29.

Ο ΠΑΟΚ και στο β’ σετ ξέφυγε νωρίς (3-6), αλλά οι κακές επιλογές του Γουόλς στην επίθεση και τα λάθη των ασπρόμαυρων έφεραν την ανατροπή για το 9-8 με τον ΠΑΟ να βγάζει τρομερή ενέργεια στο παιχνίδι του. Οι πράσινοι έφτασαν δύο φορές στο +2 (13-11, 17-15), αλλά τη δεύτερη ο Ράπτης με τα σερβίς του (και μία τρομερή άμυνα Κοκκινάκη) το γύρισαν σε 17-19. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε άμεσα μετά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου, αλλά στο 21-22 μπλοκ του Σωτηρίοου στον Ερνάντες και λάθος του Φράγκου έφεραν τριπλό σετ μπολ στον ΠΑΟΚ. Τα δύο πρώτα χάθηκαν με λάθη (φιλέ Σωτηρίου, άουτ επίθεση Βαν Ντεν Ντρις), όχι όμως και το τρίτο για το 23-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟ ξεκίνησε εντυπωσιακά μ’ ένα γρήγορο 3-0 και με τα λάθη του ΠΑΟΚ στην υποδοχή ξέφυγε με 9-5. Οι ασπρόμαυροι είχαν κάποιες ευκαιρίες για να μειώσουν αλλά δεν τελείωσαν τις κόντρες (17% ο ΠΑΟΚ σε 6 προσπάθειες, 67% ο ΠΑΟ στμε τον ΠΑΟ να φτάνει στο 20-13. Εκεί τα σερβίς του Ράπτη έφεραν το 20-16 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 22-19, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια με τον ΠΑΟ να φτάνει άνετα στο 25-20.

Ο Μιλένκοσκι ξεκίνησε το δ’ σετ με Σωτηρίου, Τακουρίδη και παρόλο που το 4-7 έγινε 7-7, ο ΠΑΟΚ στο 14-15 με πρωταγωνιστή τον Γουόλς (δύο μπλοκ σε Κόβαρ) έφτασε στο +4 (14-18). Ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, ο Μπάσης πήγε στο σερβίς και αφού πήρε άσο, ακολούθησαν δύο λάθη του Βαν Ντεν Ντρις για το 18-18 και το ντέρμπι άρχισε ξανά… Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ, αλλά όπως και στο πρώτο σετ δεν τα τελείωσε και στο 26-26 απίθανη άμυνα του Γκρουμούσα με το ένα χέρι και μπλοκ του Ερνάντες στον Γιόρνα έδωσαν το τρίποντο στους πράσινους.