Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Μία νίκη από τους τελικούς ο ΠΑΟ έκανε το 2-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη σειρά των ημιτελικών της βόλεϊ λιγκ των ανδρών και τέταρτη σε ισάριθμα ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ τη φετινή σεζόν και πλέον είναι το ακλόνητο φαβορί για την πρόκριση στους τελικούς.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι πράσινοι επικράτησαν πολύ πιο εύκολα απ’ ότι στο πρώτο ματς της σειράς στο Μετς, εκεί όπου όπως αποδείχθηκε κρίθηκε και η σειρά με τον ΠΑΟΚ να χάνει την ευκαιρία του και τον Παναθηναϊκό να μην δίνει ξανά τόσα δικαιώματα καθώς και πάλι ο Ερνάντες ήταν απολαυστικός όπως και ο Κόβαρ.
Ουσιαστικά σήμερα υπήρχε κόντρα μέχρι το 2ο σετ και από κει πέρα οι πράσινοι κυριάρχησαν πλήρως επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική του ανωτερότητα κόντρα σε έναν αντίπαλο που δεν είχε ούτε ένα σημείο αναφοράς στο παιχνίδι του.
Ο ΠΑΟ ήταν καλύτερος σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού, αλλά κυρίως στην επίθεση (41% έναντι 50%) παρόλο που οι δύο ομάδες είχαν ανάλογη υποδοχή (51% με 31% άριστες ο ΠΑΟΚ, 55% με 33% άριστες ο ΠΑΟ). Ωστόσο τη διαφορά εκανε ο Ερνάντες (21/46) με τον Βαν Ντεν Ντρις σε μια ακόμη μέτρια μέρα (9/30), ενώ ο Κουβανός είχε και συμπαραστάτη τον Κόβαρ (10/17 επιθέσεις)…
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων το απόγευμα της Καθαράς Δευτέρας (18/2) στο κλειστό του Μετς, όπου οι πράσινοι θα έχουν το πρώτο… ματς μπολ της σειράς.

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ παρά τα 9 χαμένα σερβίς του δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ χαρις στον εκπληκτικό Ερνάντες που ήταν ασταμάτητος.
Οι πράσινοι μετέτρεψαν 8-9 σε 8-12 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στον πόντο (13-14, 15-16), αλλά ουσιαστικά την ευκαιρία να ισοφαρίσει την έχασε στο 17-18 όταν από την κακή υποδοχή ο Βαν Ντεν Ντρις δεν τελείωσε τη μπάλα. Ο ΠΑΟ ξέφυγε πάλι με 19-22 (άουτ Τρούχτσεφ) κι έκανε σχτικά άνετα το 0-1.
Ο ΠΑΟΚ στο β’ σετ προσπάθησε να πιέσει κι αυτός στο σερβίς και αρχικά λειτούργησε καλύτερα φτάνοντας στο 6-3 με άουτ του Ερνάντες και στο 11-7 με κόντρα του Σαμοϊλένκο. Αυτό το +4 έμεινε μέχρι το 14-10, καθώς αρχικά με άουτ του Τρούχτσεφ ο ΠΑΟ μείωσε σε 14-12 και με τα σερβίς του Κόβαρ έφερε το ματς στην ισορροπία (15-15).
Από εκείνο το σημείο και μετά, ο ένας έδινε στον άλλον το σετ (21-19 με αμένο σερβίς και άουτ, 21-21 με χαμένη φρι μπολ και μπλοκ), αλλά τελικά το πήρε ο ΠΑΟΚ καθώς στο 23-22 ο Πρωτοψάλτης κάρφωσε άουτ και αμέσως μετά ο Ερνάντες δέχθηκε μπλοκ σε πλασέ για το 1-1.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος και τον ΠΑΟΚ να επιβιώνει από τα λάθη των πράσινων…
Το 3-3 του γ’ σετ έγινε 3-7 με τα σερβίς του Βουλκίδη ενώ λίγο αργότερα με άσο του Ιερεσουέλο ο ΠΑΟ έφτασε στο 6-12. Οι φιλοξενούμενοι αισθάνθηκαν απειλή μόνο όταν το 12-17 έγινε 14-17, αλλά στην επόμενη φάαη ο Τρούχτσεφ κάρφωσε στην αντένα κι οι ασπρόμαυροι κατέρρευσαν (14-21 το σκορ) για το εύκολο 1-2.
Κι η κατάρρευση φάνηκε να είναι ολοκληρωτική όταν το 5-6 στο δ’ σετ έγινε (με επιμέρους σκορ 1-7!) 6-13 καθώς και το σερβίς του ΠΑΟ ήταν εξαιρετικό και η επίθεση του ΠΑΟΚ κάτω του μετρίου. Οι γηπεδούχοι πάντως έσωσαν τα προσχήματα, καταφέρνοντας να μαζέψουν κάπως τη διαφορά (9-13) μειώνοντας μέχρι και στο 12-15… Μέχρι εκεί όμως καθώς ο Παναθηναϊκός αμέσως σοβαρεύτηκε, η διαφορά άνοιξε και πάλι (13-18, 16-23) για να μειώσει ξανά ο ΠΑΟΚ μέχρι το 21-24 και τον Βουλίδη να δώσει οριστικό τέλος στο ματς.