Βόλεϊ λιγκ, Ολυμπιακός-Φοίνικας 2-3: Του πήρε τον αέρα

Ο Φοίνικας Σύρου μετά το Σούπερ Καπ νίκησε τον Ολυμπιακό και για το πρωτάθλημα και πήρε μεγάλη ανάσα, βαθμολογική και ψυχολογική.

του Δημήτρη Τυχάλα

Για τον Φοίνικα, που είχε ήδη τρεις ήττες και είχε μείνει πολύ πίσω στη βαθμολογία ήταν ένα ματς δίχως αύριο, για τον Ολυμπιακό ένα ματς που με τον νέο προπονητή (αλλά χωρίς τον βασικό του διαγώνιο) ήθελε να δείξει σφυγμό κι όσο περίεργο κι αν ακουστεί κι οι δύο πέτυχαν κάτι. Ο Φοίνικας πολλά περισσότερα με τη νίκη, ο Ολυμπιακός λιγότερα αλλά ακόμη κι ο βαθμός που πήρε ίσως αποδειχθεί χρυσάφι στη Β’ φάση.

Όσον αφορά τον αγώνα στο πρώτο σετ το 13-12 έγινε 13-19 με τον Στέρν στο σερβίς και τον Ολυμπιακό (που άλλαξε περιστροφή συγκριτικά με το Σούπερ Καπ, συν φυαικά τους Ανδρεάδη, Ζουπάνι αντί των Χαραλαμπίδη, Έγκλεσκαλνς) να το τελειώνει χωρίς άσο και μπλοκ!

‘Όταν στο β’ σετ μπήκε στην εξίσωση το σερβίς του Ολυμπιακού και χάθηκε το μπλοκ του Φοίνικα είχαμε ντέρμπι με τους φιλοξενοένους στα κρίσιμα να κάνουν λάθη για το 1-1, αλλά να απαντούν με τον ίδιο τρόπο στο τρίτο σετ όπου το σκορ θύμισε τρενάκι του τρόμου με τις ανατροπές. Το 16-19 έγινε 21-20 και 21-23 με τον Στέρν να διαμορφώνει το τελικό 23-25, αλλά τον Γιώργο Τζιουμάκα να έχει δώσει τρομερή ώθηση στο φινάλε του σετ.

Ο Φοίνικας όμως δεν μπήκε στο δ’ σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 9-1 (!) και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το +2 μέχρι το 8-6, που έγινε 8-9 για να αρχίσουν οι εναλλαγές στο σκορ με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε ματς μπολ. Ο Φράγκος το έσβησε και έδωσε προβάδισμα στον Φοίνικα (14-15), αλλά με άσο του Πέριτς ο Ολυμπιακός πήρε ξανά το προβάδισμα (16-15). Για τελευταία φορά όμως καθώς με νέο άουτ του Μιγιαΐλοβιτς έγινε το 16-17 και στο 18-18 επίθεση Μιχάλοβιτς και του Τζούριτς (μετά από κακή υποδοχή Δαλακούρα) διαμόρφωσαν το τελικό 18-20.

Τα σετ: 17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 63 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 13-16, 13-21, 17-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-23
3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 8-1, 16-11, 21-15, 25-18
5ο σετ: 5-4, 10-9, 11-12, 18-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Πάγενικ 15 (11/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιγιαΐλοβιτς 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ – 52% υπ., 39% άριστες), Ανδρεάδης 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνη 18 (14/39 επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ – 36% υπ., 32% άριστες) / Ζήσης (λ. 58% υπ., 38% άριστες), Δαλακούρας 2 (2/5 επ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Εφραιμίδης

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 15. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεσουέλο 2 (1/3 επ., 1 άσος), Κόστα 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15 επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.-28% άριστες), Στερν 16 (15/24 επ., 1 άσος, 44% υπ.-28% άριστες) / Καρασαβίδης (λ. – 72% υπ.-60% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

Αναλυτικά το υπόλοιπο πρόγραμμα:
Αγίου Θωμά 17.00 (Live Streaming sdna.gr): Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας

Διαιτητές: Νικάκης, Βουδούρης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Σπίγγου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Μίλωνα 19.00 (ΕSAP Volley League ΤV): ΑΟΝΣ Μίλων – ΠΑΟΚ

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Ιωάννο, Κατσιάρας, Γραμματεία: Ψάρρα.

Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2022

Ζηρίνειο 17.00 (ΕSAP Volley League ΤV): ΑΟΠ Κηφισιάς – ΟΦΗ

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κατσιάρας, Ιωάννου, Γραμματεία: Καλιγέρη,