Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Ανατροπή πρωταθλητή από τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός φλέρταρε με μια δεύτερη συνεχόμενη ήττα, αλλά ο Φοίνικας Σύρου (όπως ακριβώς κι ο ΠΑΟΚ πριν από 15 ημέρες) δεν «σκότωσε» όταν είχε την ευκαιρία τον αντίπαλο του κι οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη με 3-2…

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Φοίνικας Σύρου μέχρι το 1-5 του δ’ σετ (κι ενώ είχε κάνει την ανατροπή από 1-0 σε 1-2) ήταν μια ομάδα χάρμα οφθαλμών που είχε φέρει τον ΠΑΟ (που έπαιξε και πάλι χωρίς τον τραυματία Ζήση) στα όρια του, ωστόσο δε φάνηκε να το πιστεύει (αν και έχει το αλλοθι κι αυτός των τραυματισμών που δεν του έχουν επιτρέψει εδώ και 20 ημέρες να προπονηθεί σωστά), σταμάτησε να παίζει και το πλήρωσε καθώς ο Παναθηναϊκός βρήκε το ξέσπασμα που χρειάζονταν κι έκανε (από εκείνο το σημείο και μετά) περίπατο. Είναι ενδεικτικό ότι από το 1-5 του δ’ σετ το επιμέρους σκορ ήταν 39-11 (!) το οποίο αναλύεται ως 24-6 στο δ’ σετ και το 15-5 στο τάι μπρέικ…

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 4-7 για να χάσει μάλιστα και κόντρα από κακή υποδοχή με τον ΠΑΟ να απαντά άμεσα για το 7-7 και στο 11-11 να χτυπά ο Φράγκος καθώς με τα δικά του σερβίς το σκορ πήγε στο 16-11 (συνεχόμενα μπλοκ Ρανγκέλ στον κακό Φρομ). Το σετ έμοιαζε να έχει τελειώσει, αλλά ο ΠΑΟ άρχισε τα λάθη για να μειωθεί η διαφορά (16-13, 17-16) και να ισοφαρίσει 22-22 ο Φοίνικας. Οι Συριανοί μάλιστα έχασαν κόντρα επίθεση με τον Μιχάλοβιτς για το προσπέρασμα και στο 24-23 το μπλοκ του Ερνάντες στον Κλίνκεμπεργκ τελείωσε το σετ.

Το β’ σετ ήταν μια μάχη πόντο με πόντο με τα αίματα να ανάβουν στο 10-11. Οι Συριανοί ζήτησαν 4 μπάλες, ο Βουδούρης έδωσε τον πόντο στον ΠΑΟ (11-11), αλλά μετά τις διαμαρτυρίες ζήτησε να πάει κοντά του ο δεύτερος διαιτητής, Γεροθόδωρος και μετά από τη σύντομη συνομιλία τους έδειξε Φοίνικα. Αμέσως είχαμε έκρηξη από τον πάγκο του ΠΑΟ με τον Ανδρεόπουλο να φτάνει στην καρέκλα του διαιτητή, ο οποίος μετά από νέα συνομιλία με τον δεύτερο έδειξε Παναθηναϊκό (προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων) και κόκκινη κάρτα στον Ανδρεόπουλο.

Με την επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 11-14, αλλά ο ΠΑΟ ισοφάρισε με άσο του Κόβαρ 17-17, για να ακολουθήσει η κατάρρευση. Ο Φοίνικας με επιμέρους σκορ 1-6, προηγήθηκε 18-23 και 19-24 για να κλείσει το σετ στο 22-25 με χαμένο σερβίς του Φράγκου.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-5, για να δεχθεί εκεί νέο σερί με τα μπλοκ του Τζούριτς για το 6-9, ενώ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 11-15. Ο ΠΑΟ μείωσε γρήγορα σε 13-15, αλλά το 14-16 έγινε 14-19 με υπέρβαση Κωστόπουλου (έκανε ως λίμπερο πάσα με δάχτυλα μέσα από τα 3 μέτρα) και δύο μπλοκ του Τζούριτς και μ’ ένα ακόμη δικό του στον Κόβαρ διαμορφώθηκε το 19-25 για το 1-2.

Το μομέντουμ ήταν πλέον με τον Φοίνικα κι οι Συριανοί έφτασαν σε ένα γρήγορο 1-4 βγάζοντας απίθανες άμυνες και με τον Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Η διαφορα έφτασε στο 1-5, όμως ο Φοίνικας δεν μπόρεσε να την κρατήσει (από 4-7, 7-7 με άουτ Τζούριτς και μπλοκ Ρανγκέλ στον ίδιο) για να χάσει στο 9-8 και τον Ιερεσουέλο (πρόβλημα στη γάμπα) και τους πράσινους με επιμέρους σκορ 11-2 να προηγούνται 15-9 (άσος Κόβαρ). Ο Φοίνικας κατέρρευσε πραγματικά με το επιμέρους σκορ να είναι το απίστευτο 17-3 (!!!) για το 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Ιερεσουέλο επανήλθε, αλλά ο ΠΑΟ έκανε το 0-1, 5-1 με τον Πετρέα στο σερβίς και εξαιρετικό μπλοκ. Ο Φοίνικας έχασε την ευκαιρία να μειώσει όταν στο 5-2 ο Μιχάλοβιτς έστειλε άουτ την κόντρα για να ακολουθήσει άσος του Ερνάντες στον Φρομ και δική του επίθεση για το 8-2. Το ματς είχε τελειώσει κι απλά το τελικό σκορ ήταν 15-5.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 22-25, 19-25, 25-11, 15-05) σε 131′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 10 (6/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Πετρέας 5 (3/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 17 (11/25 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 61% υπ. – 39% άριστες), Ερνάντεζ 30 (25/46 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ) / Κωστόπουλος (λ, 55% υπ. – 32% άριστες), Γεωργίου, Μπάσης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Καζάζης): Μιχάλοβιτς 18 (17/37 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσουέλο 3 (3/5 επ.), Κλίνκενμπεργκ 10 (10/23 επ., 53% υπ. – 26% άριστες), Τζούριτς 11 (4/8 επ., 7 μπλοκ), Φρομ 13 (12/29 επ., 1 άσος, 59% υπ. – 24% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. – 19% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαλεξίου, Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Μανωλάκης, Παπαδόπουλος.