Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Ασπρόμαυρο σερί!

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 4η σερί νίκη του επικρατώντας με 3-0 του Μίλωνα που μόνο στο πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικός.

Ο ΠΑΟΚ παρόλο που ο Γιόρνα ήταν ο 8ος παίκτης του Μίλωνα (-8 πόντους αφού είχε 1/20 επιθέσεις!) είχε σε τρομερή μέρα και πάλι τον Βαν Ντεν Ντρις (μόλις 1 λάθος στην επ’ίθεση και 1 χαμένο σερβίς), αλλά παραλίγο να πληρώσει το μπλακ άουτ στο πρώτο σετ.
Στο πρώτο σετ ο Μίλωνας ήταν φοβερός στην άμυνα και με τον Γιορντάνοφ σε καλή μέρα προηγήθηθηκε 8-9, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε τρομερό μπλοκ και άρχισε να χτίζει μια διαφορά (12-9, 15-11) την οποία διατήρησε μέχρι το 22-18. Εκεί οι Νεοσμυρνιώτες έβγαλαν και πάλι απίθανες άμυνες, ο Γιορντάνοφ τελείωσε τις κόντρες και το σκορ πήγε στο 22-22. όχι όμως για πολύ καθώς μια κακή υποδοχή έφερε ξανά τον ΠΑΟΚ στο +2 (24-22) για να κλείσει το σετ με επίθεση του Ράπτη (αφού ο Μίλων έχασε κόντρα ισοφάρισης).
Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ πάλι ξέφυγε νωρίς (6-3, 13-9) αλλά αυτή τη φορά ο Μίλων δεν είχε τρόπο αντίδρασης και σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να απειλήσει με το 2-0 να έρχεται εύκολα.
Ακόμη πιο εύκολα κύλησε το επόμενο σετ με τους ασπρόμαυρους με το καλημέρα να προηγούνται 5-1, χωρίς ποτέ οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν σοβαρά με το σκορ να φτάνει στο 19-10…

Η γνώμη του πάγκου

Γιόσκο Μιλενκόνσκι (προπονητής ΠΑΟΚ): «Παίξαμε καλά, κάναμε ένα καλό παιχνίδι, σοβαρό και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Ευχαριστώ τους φιλάθλους που ήρθαν σήμερα να βοηθήσουν. Κάναμε αυτό που θέλαμε, αν και στο πρώτο και δεύτερο σετ δεν ήταν τόσο εύκολα, γιατί ο Μίλωνας έχει καλή ομάδα, δεν μπορείς να παίξεις αν δεν είσαι σοβαρός. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είχαμε καλό μπλοκ και transition, ο Μίλωνας δεν ήταν τόσο καλός στο μπλοκ. Κάναμε προπόνηση όλη την εβδομάδα. Έρχεται πολύ δύσκολη περίοδος, πρέπει να ξεχάσουμε τις προπονήσεις, θα έχουμε συνεχόμενους δύσκολους αγώνες, θα δώσουμε έμφαση στην τακτική».

Σάκης Ψάρας (προπονητής Μίλωνα): «Σήμερα τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ, έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Όλοι πια μας υπολογίζουν και δίνουν τα πάντα, είναι προετοιμασμένοι για μας, κάτι που μας δίνει αξία, αλλά είναι δύσκολο το έργο. Στο πρώτο σετ κρατήσαμε τον ΠΑΟΚ σε χαμηλά ποσοστά, αλλά η μετάβαση στην επίθεση δεν ήταν καλή, μετά επέβαλλαν τον ρυθμό τους και δίκαια ήρθε η νίκη για τον ΠΑΟΚ. Το πρωτάθλημα είναι καταπληκτικό, είχα να δω ένα τέτοιο εδώ και 20 χρόνια, δεν είναι πλέον δύο ταχυτήτων, τα αποτελέσματα είναι πολύ απρόβλεπτα, κι αυτό κάνει το βόλεϊ να μπαίνει πεισσότερο στα σπίτια όλων. Είναι πια δημοφιλές και εμείς σαν Μίλωνας είμαστε μέρος αυτής της διαιδικασίας».

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-18, 25-15 ) σε 73΄

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοφσκι): Γιόρνα 1 (1/20 επ., 68% υπ.-58% άριστες), Κόστα 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ,), Ράπτης 14 (10/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 25% υπ.-12% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 22 (18/27 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (67% υπ.-56% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (3/10 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γιορντάνοφ 19 (17/34 επ., 2 μπλοκ), Μολίνα 8 (8/17 επ, 47% υπ.-16% άριστες), Εφραιμίδης 3 (3/10 επ., 38% υπ.-38% άριστες), Χερ 1 (1 άσος) / Χανδρινός (λ, 55% υπ.- 45% άριστες), Δημητούλης, Νανόπουλος 3 (2/10 επ., 1 άσος, 62% υπ.-23% άριστες).