Βόλεϊ λιγκ, ΠΑΟΚ-Φοίνικας 0-3: Συριανός θρίαμβος, ασπρόμαυρη κατρακύλα

Ο Φοίνικας Σύρου έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με το τρίποντο που τον κρατά ζωντανό στη μάχη του τίτλου, αφηνοντας τον ΠΑΟΚ εκτός, μετά την τρίτη συνεχόμενη ήττα του.

του Δημήτρη Τυχάλα

Τρεις μήνες μετά το 3-0 του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Β’ γύρου (17/12/21 με τους Συριανούς να παίζουν χωρίς τον Τζούριτς), ο Φοίνικας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ξαφνική απουσία του Ούντρις (ο Λευκορώσος παραπονέθηκε για ενοχλήσεις στον ώμο και μπήκε μόνο σε 2 φάσεις για μπλοκ) και χτυπώντας στα… τελειώματα των σετ (με εξαίρεση το δεύτερο) πήρε μια νίκη που αλλάζει εντελώς τις ισορροπίες στη μάχη του τίτλου.

Χωρίς να κάνει το τέλειο παιχνίδι (ειδικά στην επίθεση), ο Φοίνικας κράτησε πολύ χαμηλά τον ΠΑΟΚ που είχε 53% στην επίθεση μετά από καλή υποδοχή, 36% στην κακή υποδοχή και 33% στην κόντρα μπάλα, έχοντας 27 άμυνες έναντι 45 των Συριανών.

Κυρίως όμως δεν πανικοβλήθηκε στα δύσκολα σημεία του αγώνα, εκεί όπου ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα κι έβγαζε μια σιγουριά στο παιχνίδι του, κάτι που δεν ίσχυε για τους γηπεδούχους.
Οι ασπρόμαυροι όντας εύθραυστοι ψυχολογικά μετά τις δύο ήττες που είχαν προηγηθεί και χωρίς τον εύκολο πόντο που έδινε ο Ούντρις, έμειναν πλέον πολύ πίσω στη βαθμολογία με τον Φοίνικα πλέον να υποδέχεται την επόμενη εβδομάδα τον Παναθηναϊκό και να ελπίζει.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε με 2-4, αλλά ο ΠΑΟΚ με τα σερβίς του Κουκλίνσκι και συνεχόμενες κόντρες προηγήθηκε 6-4 και είχε σταθερά ένα προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 22-20. Εκεί όμως ο Μιχάλοβιτς πίεσε την ασπρόμαυρη υποδοχή, το 22-22 έγινε με υπέρβαστη Μπούτου, το 22-23 με κόντρα Στερν και το 22-24 με μπλοκ Τζούριτς στον Μπράουν, για να κλείσει το σετ στο 23-25 ο Στερν.

Στο δεύτερο σετ πάλι ο ΠΑΟΚ είχε αρχικά τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στο 12-10, αλλά η χαμένη κόντρα του Μπράουν σε εύκολη επίθεση έφερε πιο νωρίς το… μπλακ άουτ με τον Φοίνικα να προσπερνά με 12-14, να φτάνει στο 13-17 (άσος Ιερεσουέλο) και στο 16-21 με λάθος Κουκλίνσκι. Ο Δικέφαλος που έπαιζε με διαγώνιο τον Σωτηρίου από το 13-16, πλησίασε σε 19-21 (μπλοκ Μπράουν), αλλά δεν μπόρεσε να ρίξει κι άλλο τη διαφορά με το σετ να κλείνει στο 21-25.

Με τον Φοίνικα να ξεφεύγει γρήγορα με 5-9 στο τρίτο σετ το ματς έμοιαζε να τελειώνει πρόωρα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τα λάθη στην επίθεση κι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο ματς ισοφαρίζοντας με άσο του Γουόλς κι έφτασε στο 14-12 με άουτ του Μιχάλοβιτς. Η ανατροπή όμως σταμάτησε εκεί, τα νέα λάθη του Μπράουν έφεραν το ματς στην ισοπαλία και στο 19-19 τα φαρμακερά σερβίς του Ιερεσουέλο έδωσαν αέρα δύο πόντων… Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως στο 21-22 η πάσα για την κόντρα δόθηκε στον Ούντρις που είχε μπει για το μπλοκ, ο Λευκορώσος έκανε πλασέ κι εκεί τελείωσαν όλα με τον Στερν να διαμορφώνει το τελικό 22-25.