Βόλεϊ λιγκ, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 2-3: Χαμένοι και οι δύο

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, υποχρεώνοντας τον Δικέφαλο σε μία ακόμη ήττα σε ντέρμπι, αλλά κι οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τη νίκη τους.

του Δημήτρη Τυχάλα

Έχοντας το προβάδισμα με 2-0 απέναντι σε έναν κάκιστο ΠΑΟΚ, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ κι ο πόντος που έχασαν έκανε αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο τον ΠΑΟ καθώς είναι καλύτερος στην ισοβαθμία.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός τώρα θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 και απώλεια βαθμού ή ήττα του ΠΑΟ την τελευταία αγωνιστική με τον Φοίνικα στο Μαρούσι.

Με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει έχοντας την κάκιστη εικόνα που είχε βγάλει στον Άγιο Θωμά κόντρα στον ΠΑΟ, ο Ολυμπιακός πιέζοντας από το σερβίς είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ και προηγήθηκε εύκολα για να έρθει ακόμη πιο εύκολα το 0-2 καθώς ο ΠΑΟΚ είχε 26% στην επίθεση κι έκανε 10 λάθη.

Κάπου εκεί οι ασπρόμαυροι αποφάσισαν να παίξουν βόλεϊ, ο Ολυμπιακός πίστεψε ότι το ματς τελείωσε και το τρίτο σετ έμοιαζε με περίπατο όταν το σκορ έγινε 20-11 και 21-13. Εκεί ο Πάγενικ πήγε στο σερβίς και με τέσσερις άσους έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στο ματς (21-19) με τον Πέριτς να χάνει κόντρα επίθεση και τον Ούντρις να τελειώνει το σετ στο 25-23.

Ο Ολυμπιακός σταμάτησε να πιέζει στο σερβίς, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από Μπαρνς, Μπράουν και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ όπου προηγήθηκε με 9-7. Εκεί όμως κόλλησε και πάλι στην υποδοχή για να τρέξει ο Ολυμπιακός σερί 0-4 (9-11) και να φτάσουμε στο 13-13 (άσος Τακουρίδη). Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ έχασε το σερβίς, ο Μιγιαΐλοβιτς τελείωσε την κόντρα μπάλα κι ο Ολυμπιακός πήρε μια νίκη χωρίς να μπορεί να την πανηγυρίσει…