Βόλεϊ λιγκ, ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-1: Σπουδαία νίκη και κορυφή

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον εξαιρετικό (για δύο σετ) Ολυμπιακό κι εκμεταλλευόμενος την αναβολή του αγώνα Φοίνικας-ΠΑΟ είναι πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Ολυμπιακός (που έπαιξε πάλι χωρίς τον Μιγιαΐλοβιτς) στα δύο πρώτα σετ έκανε σερβίς θανάτου (0-7 οι άσσοι σε εκείνο το σημείο), αλλά παρόλο που έβγαλε σπουδαία αντίδραση μετά την απώλεια του πρώτου σετ, από το 1-1 και μετά φάνηκε να άδειασε από ενέργεια, ενώ ο ΠΑΟΚ την ίδια ώρα ισορρόπησε και έχοντας πολύ καλύτερη λειτουργία σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού κέρδισε δίκαια με κορυφαίο τον Ούντρις.

Κι αν ο Ολυμπιακός ήταν πολύ πιο πιεστικός από τη γραμμή του σερβίς, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος σε όλα τα υπόλοιπα και ειδικά στο μπλοκ-άμυνα…

Πέρα από 9-3 στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ είχε 13 περισσόετρες άμυνες και δύο εξ αυτών ήταν οι καθοριστικές στο φινάλε του απίθανου πρώτου σετ, ενώ εξίσου σημαντική ήταν και η διαφορά στην επίθεση (όπου προφανώς έπαιξε ρόλο η απουσία του Μιγιαΐλοβιτς). Αφήνοντας στην άκρη το ισορροπημένο πρώτο σετ (από 40%) στα άλλα τρία ο Ολυμπιακός είχε μέσο όρο 40% και ο ΠΑΟΚ 63%! Πολύ μεγάλη διαφορά για ένα ντέρμπι κι από ένα σημείο και μετά αυτό φάνηκε.

Το ματς
Το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, όπου παίχθηκε τρομερό βόλεϊ με φοβερές φάσεις κι από τις δύο πλευρές. Ο Ολυμπιακός με τον Τεπάν στο γήπεδο ως άγνωστο Χ (που αναμενόμενα είχε και καλές, αλλά και κακές στιγμές) και τον ΠΑΟΚ χωρίς πίεση στο σερβίς, ήταν μια ομάδα που απειλούσε από παντού ενώ με φοβερό σερβίς ξέφυγε νωρίς (3-6, 5-9) για να έρθει το ξέσπασμα του Ούντριτς που έφερε τον ΠΑΟΚ αρχικά στο 16-15 και μετά στο 20-17. Μάλιστα οι ασπρόμαυροι έχασαν κόντρα επίθεση από λάθος συνεννόηση κι ο Ολυμπιακός προσπέρασε 20-21 (εξαιρετικό σερβίς Ζουπάνι) και 21-23, για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ για το 24-21 (σερβίς Κουκλίνσκι) και να αρχίσει ένα απίθανο τρενάκι του… τρόμου. Στο 30-29 το τσάλεντζ του Τζουλιάνι έφερε την ισοπαλία και στο 31-31 μπλοκ του Ούντρις και κόντρα επίθεση του Κουκλίνσκι (αφού ο Κοκκινάκης έβγαλε άμυνα σε επίθεση του Πάγενικ και αμέσως μετά νέα άμυνα σε μπλοκ του Ολυμπιακού) τελείωσαν το σετ.

Στο δεύτερο και πάλι ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει 15-15, αλλά εκεί είχαμε πάλι εξαιρετικά σερβίς από τον Ζουπάνι (15-21) και το 1-1 ήρθε εύκολα, ωστόσο ακόμη πιο εύκολα ήρθε το 2-1…

Ενώ ο ΠΑΟΚ πλεόν ήταν υπό πίεση, ο Ολυμπιακός άρχισε να κάνει νερά στην υποδοχή, η επίθεση του έπεσε στο 36% κι όταν το 6-4 έγινε 9-4 έριξε λευκή πετσέτα κι ας φώναζε ο Τζουλιάνι «δεν τα παρατάμε ποτέ».

Ο Ιταλός απάντησε στην αλλαγή θέσεων του Καλμαζίδη, αλλά είδε το 0-1 στις αρχές του δ’ σετ να γίνεται 6-1 με τα σερβίς του Κουμεντάκη κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα. Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να πλησιάσει έως τους τρεις πόντους και τη μοναδική φορά που είχε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στους 2 (στο 22-19) ο Πέριτς δέχθηκε μπλοκ από τον καναδικό τείχος των Γουόλς, Μπράουν για να κλείσει το ματς με λάθος πάσα του Στιβαχτή.