Βόλεϊ λιγκ: ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ο Παναθηναϊκός!

Οι πράσινοι νίκησαν για τέταρτη φορά φέτος τον Ολυμπιακό και επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος μία αγωνιστική πριν το φινάλε της σεζόν.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι πράσινοι επικράτησαν με 3-1 στο κλειστό του Ρέντη στέλνοντας στον κάλαθο των αχρήστων όλα τα σενάρια που υπήρχαν για την τελευταία αγωνιστική σε περίπτωση ήττας τους..

Ο Ολυμπιακός ήξερε ότι έπρεπε να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 και στο πρώτο σετ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των πράσινων είχε τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας να προηγηθεί με 21-16. Εκεί όμως τα σερβίς του Πρωτοψάλτη επέτρεψαν στον ΠΑΟ να επιστρέψει και με επίθεση του Βαν Ντεν Ντρις να τελειώσει το πρώτο σετ.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα για να φτάσουμε στο 22-22 όπου χαμένο σερβίς του Πέριτς και μπλοκ του Γιάκομπσεν έκαναν το 22-24 για να κλείσει το σετ στο 23-25 ο Πρωτοψάλτης.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, πήρε το τρίτο σετ αλλά στο επόμενο το 13-14 έγινε 16-21 και παρόλο που μείωσε σεο 20-22, η χαμένη κόντρα του Τέπαν έδωσε οριστικό τέλος με τον ΠΑΟ να παίρνει τη νίκη και τον 20ο τίτλο της ιστορίας του,