Βόλεϊ λιγκ: Τεράστια νίκη του ΠΑΟ κόντρα στον ΠΑΟΚ που έβγαλε τα μάτια του

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα της σειράς των ημιτελικών και κράτησε το πλεονέκτημα της έδρας με πρωταγωνιστή τον Ερνάντες και ως συνήθως καθοριστικό τον Πρωτοψάλτη, με τους ασπρόμαυρους να χάνουν μια τεράστια ευκαιρία για ένα μπρέικ που θα άλλαζε ισορροπίες.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αγώνας θύμισε εν πολλοίς το αντίστοιχο ματς της κανονικής διάρκειας όπου και πάλι ο ΠΑΟ είχε νικήσει με 3-0 στο Μετς με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ και να χάνει μεγάλες διαφορές. Εκείνη η νίκη ήταν σημαντική στην προσπάθεια των πράσινων να πάρουν την πρώτη θέση, εκείνη η ήττα δεν είχε κοστίσει τίποτα στον ΠΑΟΚ, ωστόσο το σημερινό ματς και η σημασία του ήταν πολύ διαφορετικά.

Ο Δικέφαλος με το σκορ στο 1-1 είχε καταφέρει μια μεγάλη ανατροπή στο γ’ σετ καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 8-3 και 13-9, έφτασε στο 20-24 κι όμως κατάφερε να μην το πάρει! Για να το θέσουμε πιο σωστά, ο Παναθηναϊκός δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέατα και με τις προσωπικότητες του να βγαίνουν μπροστά (Ερνάντες, Πρωτοψάλτη) συν την ενέργεια και την ηρεμία που έδωσε ο Κασαμπαλής έκανε την ανατροπή και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη και το 1-0 στη σειρά.

Κι όταν ο Παναθηναϊκός κερδίζει έναν τέτοιο αγώνα έχοντας κάνει 43 (!!!) λάθη, εκ των οποίων τα 34 στο σερβίς (!), τότε πολύ δύσκολα ο ΠΑΟΚ θα μπορέσει να ξαναβρεί τέτοια ευκαιρία, αν και επίσης πολύ δύσκολα ο Δικέφαλος θα έχει και τους τρεις περιφερειακούς του σε τόσο μέτρια μέρα επιθετικά.

Το ματς
Το πρώτο σετ θύμισε έντονα το αντίστοιχο πρώτο σετ στον αγώνα της κανονικής διάρκειας στο Μετς. Ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα προηγήθηκε με 0-3 (δύο μπλοκ σε Πρωτοψάλτη) και 2-6, αλλά ο ΠΑΟ άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (5-7), για να ισοφαρίσει στο 9-9 και να προηγηθεί πρώτη φορά με 14-13 με άουτ του Βαν Ντεν Ντρις. Ο ΠΑΟ στην επόμενη φάση είχε και κόντρα μπάλα, αλλά ο Λινάρδος σταμάτησε τον Βουλκίδη, ο Σαμουιλένκο τον Ερνάντες και στο 19-20 ο ΠΑΟΚ με χαμένο σερβίς Πρωτοψάλτη και κόντρα του Βαν Ντεν Ντρις έφτασε στο +3 (19-22). Το μπλοκ του Ιερεσουέλο στον Βέλγιο έφερε το 21-22, ο άσος του Κασαμπαλή (που μπήκε για το σερβίς) διαμόρφωσε το 23-23, όμως το επόμενο το έστειλε στο φιλέ και ο Γάτσης που μπήκε αντί του Λινάρδου πήρε άσο στον Πρωτοψάλτη για το 23-25 και το 0-1.

Η εικόνα του άλλαξε από το 10-10 του β’ σετ και η αυτό συνέβη λόγω του ότι το σερβίς του ΠΑΟ άρχισε να λειτουργεί καλύτερα (και να μην τα χάνει τόσο εύκολα), αλλά και γιατί ο Γαλιώτος δεν είχε και τις καλύτερες επιλογές (τόσο τακτικά-ο Τρούχτσεφ σε όλο το β’ σετ πήρε 1 πάσα- όσο και στις τροχιές)… Ο Παναθηναϊκός λειτουργούσε πολύ καλύτερα, δεν κινδύνευσε ποτέ με ανατροπή και έφτασε εύκολα στο 1-1.

Η καλή και χωρίς λάθη εικόνα του ΠΑΟ συνεχίστηκε και στο γ’ σετ και σε συνδυασμό με την κακή εικόνα του ΠΑΟΚ το σκορ ξέφυγε γρήγορα (6-2 μπλοκ σε Φαν Χάρντερεν, 8-3 λάθος πάσα Γαλιώτου) για να φτάσουμε στο 13-9, όπου στην εξίσση του αγώνα ξαναμπήκε το μπλοκ του ΠΑΟΚ. Ο Λινάρδος σταμάτησε τον Ρανγκέλ (13-11) κι αφού ο Κοκκινάκης με απίστευτη άμυνα επέτρεψε στον Φαν Χάρντερεν να μειώσει σε 14-13, ο Τρούχτσεφ με μπλοκ στον Ερνάντες κι ο Ολλανδός με άσο έφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ (14-15) για να φτάσει και στο +2 (14-16) με το λάθος του Ιερεσουέλο. Με δύο μπλοκ του Τρούχτσεφ στον Κόβαρ το επιμέρους σκορ του ΠΑΟΚ (από το 13-9) έφτασε στο 3-12 για το 16-21. Οι ασπρόμαυροι έφτασαν στο 20-24 κι εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει τελικά ζήσαμε ότι είχαμε ζήσει στην κανονική διάρκεια. Ο Τακουρίδης (που μπήκε για το σερβίς) το έχασε, ο Πρωτοψάλτης αντιθέτως έστειλε τρεις φωτοβολίδες δίνοντας το δικαίωμα στον Ερνάντες να μειώσει σε 23-24 και να ισοφαρίσει 24-24 με άουτ του Φαν Χάρντερεν!!!

Ο ΠΑΟΚ είχε νέο ματς μπολ στο 24-25, αλλά το έσβησε ο Ερνάντες και ουσιαστικά έχασε την τελευταία του ευκαιρία στο 25-26. Ο Τρούχτσεφ δεν τελείωσε την κόντρα μπάλα, ο Ερνάντες την τελείωσε από τα 6 μέτρα (!) κι αφού ο Βαν Ντεν Ντρις με άουτ έβαλε μπροστά τους πράσινους (27-26) στο 30-29 ο νέος άσος του Ερνάντες έδωσε τέλος στο σετ…

Ουσιαστικά εκεί τελείωσε και το ματς παρόλο που και το δ’ σετ από το πουθενά έγινε θρίλερ.
Ο ΠΑΟ ξέφυγε γρήγορα στο σκορ (6-2, 14-) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 17-15 (άσος Γαλιώτου), αλλά η διαφορά άνοιξε και πάλι (22-17) για να φτάσουμε στο 24-18… Εκεί ο ΠΑΟΚ με τον Σαμουιλένκο στο σερβίς και τον Παναθηναϊκό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο μείωσε σε 24-23, όμως ο Βουλκίδης τελείωσε την επόμενη επίθεση και τον αγώνα.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Πέμπτη 14/3 στη Θεσσαλονίκη.