Βόλεϊ λιγκ: Ανατροπή από τον πάγκο για ΠΑΟΚ

Ο Δικέφαλος βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τον Παμβοχαϊκό, αλλά η είσοδος των Μπούτου, Χιμένες έφερε τα πάνω κάτω και επικράτησε με 3-2 του Παμβοχαϊκού.

Με τον Φιλίποφ να μένει στον πάγκο (ενοχλήσεις στη μέση) ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να έχει μείνει ακόμη στο ματς της Φρανκφούρτης, καθώς χωρίς πίεση στο σερβίς, δεν μπορούσε να απειλήσει στο μπλοκ (61% στα δύο πρώτα σετ ο Παμβοχαϊκός) ενώ επιθετικά ήταν απλά υποφερτός…
Μετά την απώλεια του α’ σετ (το 8-6 έγινε 10-15) και με τον Παμβοχαϊκό να προηγείται 15-19 ο Στάνκου έριξε στο ματς τον Χιμένες, ο οποίος ισοφάρισε σε 19-19, αλλά στο 22-22 ο Σαφράνοβιτς ξαναπήρε τη θέση του για να φτάσει ο Παμβοχαϊκός στο 22-24 και να κάνει το 0-2.
Ο Στάνκου αυτή τη φορά ρίσκαρε, πέρασε μέσα Χιμένες, Μπούτο (από το β’ σετ είχε μπει κι ο Τακουρίδης αντί του Μάρκεζ), ο ΠΑΟΚ άλλαξε εικόνα (71% επίθεση, 5 μπλοκ) μείωσε σε 2-1 (από το 19-19 στο 25-19) και στο δ’ σετ το 13-13 έγινε 16-13 για να κρατήσει τη διαφορά ως το τέλος.
Στο 5ο σετ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν νωρίς με 7-4, ο Παμβοχαϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το 15-8 ήρθε πολύ εύκολα.
«Γνωρίζαμε πως ο Παμβοχαϊκός είναι καλή και σοβαρή ομάδα και περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι. Είμαι χαρούμενος με την αντίδραση που είχαμε μετά το 0-2 σετ. Δεν ήταν εύκολο για εμάς. Πήραμε μια νίκη ψυχολογίας. Προστατεύσαμε τον Φιλίποφ για το ματς της Τρίτης με την Φρανκφούρτη. Προέρχεται από γεμάτα παιχνίδια και είναι φυσικό να έχει επιβαρυνθεί. Για τον Μάρκεζ ήταν απόφασή μου να μείνει εκτός, μετά το πρώτο σετ έχουμε μια τετράδα κεντρικών που είναι κορυφαίοι», είπε ο Σέρτζιου Στάνκου μετά το τέλος του αγώνα ενώ ο Κώστας Δεληκώστας σημείωσε από την πλευρά του:
«Παίξαμε δύο εκπληκτικά σετ, χωρίς λάθη και με καλό ρυθμό. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε πολλούς παίκτες στη συνέχεια. Είχε πολλές λύσεις. Εμείς είχαμε δύο προβλήματα, με τον Δημητριάδη και τον Ρουμελιώτη και έπρεπε να μην επιβαρυνθούν. Ετσι φορτώθηκε ο Ολιβέιρα ο οποίος ανταποκρίθηκε σε έναν δύσκολο αγώνα. Είμαι χαρούμενος για το βαθμό. Μετά τα δύο πρώτα σετ περιμέναμε τον ΠΑΟΚ να χάσει. Όμως με τους αναπληρωματικούς γύρισε το παιχνίδι. Όταν χάσαμε το τρίτο σετ το πίστευα ότι ο ΠΑΟΚ θα το γυρίσει. Για τον ΠΑΟΚ ήταν δύσκολο και από θέμα ψυχολογίας μετά την ήττα από τη Φρανκφούρτη να παίξει ένα ματς πρωταθλήματος».
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 0 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-8
ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. – 43% άριστες), Τζούριτς 7 (7/16 επ.), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 38% υπ. – 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 59% υπ. – 32% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μπούτος 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 33 (26/44 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 52% υπ. – 12% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 39% άριστες) / Παπαδημητρίο (λ, 60% υπ. – 40% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο.