Βόλεϊ λιγκ: Δεύτερη «καθαρή» νίκη για τον Ολυμπιακό επί της Κηφισιάς

Η Κηφισιά ήταν καλύτερη συγκριτικά με τον πρώτο αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός κέρδισε και πάλι με 3-0 και απέχει μία νίκη από την πρόκριση του στον τελικό.

Οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο σετ έκαναν πάρτι φτάνοντας στο 20-10, αλλά κάπου ήρθε η χαλάρωση για το 20-15 και 23-19, που επέτρεψε στην Κηφισιά να μπει διαφορετικά στα επόμενα σετ.
Στο β’ όμως με το σκορ στο 20-19, ο ΑΟΠΚ «κόλλησε» στα φλοτ σέρβις του Ανδρεάδη (23-19) ενώ στο γ’ σετ (βασικός ο εξαιρετικός Στιβαχτής αντί του Ντρίζγκα) είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 19-20 που έγινε 22-20 για να κλείσει το σετ με επίθεση του Ράουβερντνικ.
«Το πιο σημαντικό πράγμα σήμερα είναι ότι ξεκινήσαμε με μεγάλη συγκέντρωση και προσήλωση στον αγώνα και σε αρκετά τακτικά κομμάτια. Στη συνέχεια ωστόσο χαλαρώσαμε και δώσαμε την ευκαιρία στην Κηφισιά να μπει στο παιχνίδι, το οποίο άλλαξε εικόνα και έπρεπε να σπαταλήσουμε περισσότερη ενέργεια για να επανέλθουμε και να φτάσουμε στην τελική επικράτηση», είπε ο Φερνάντο Μουνιόθ, ενώ ο ο Κώστας Αρσενιάδης τόνισε: «Σήμερα ήμασταν καλύτεροι σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα και θα μπορούσαμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα. Μας χρειάζονται τέτοιοι αγώνες σε αυτό το επίπεδο. Τελικά η απραξία των προηγούμενων ημερών μας έκανε κακό. Τώρα με τον Ολυμπιακό σε κάθε σετ παίζουμε όλο και καλύτερα αλλά για να φτάσουμε να διεκδικήσουμε νίκη υπάρχει ακόμα απόσταση».
Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί τη Δευτέρα στο κλειστό της Ηλιούπολης, καθώς το Ζηρίνειο δεν πληρεί τις προδιαγραφές της προκήρυξης για τα πλέι οφ.
Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-23
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 11 (9/19επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/8, 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (4/5, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/1), Αλεξίεφ 12 (10/17, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 32%αρ.), Ράουβερντινκ 11 (10/21, 1 μπλοκ, 69%υπ., 38%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 55%υπ., 27%αρ.), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 3 (3/4), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος).
ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 19 (19/30επ.), Ντε Σόουζα 11 (10/15επ., 1 μπλοκ, 67%υπ., 67%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (2/6, 3 μπλοκ), Βόιτσικ 6 (5/10, 1 μπλοκ), Σονάρι 2 (1/6, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης / Κάπελας (λ. – 52%υπ., 30%αρ.), Πολυχρονιάδης (λ), Παπαδόπουλος, Μανίκας, Μελλές, Γαβριήλ.