Βόλεϊ λιγκ: Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε, αλλά νίκησε με 3-1 και τον ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός, αν και δεν έβγαλε μάτια με την απόδοση του, πανηγύρισε την 41η του νίκη στο πρωτάθλημα, λυγίζοντας την αντίσταση του ΠΑΟ που σε ένα ακόμη ματς πλήρωσε την έλλειψη εναλλακτικών λύσεων.

του Δημήτρη Τυχάλα [email protected]

Μέχρι το 19-19 του τρίτου σετ ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε η διαφορά ποιότητας και ποσότητας των δύο ρόστερ, με τον Ολυμπιακό μετά το 2-1 να επικρατεί πολύ εύκολα.
Ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας πως για να έχει τύχη στο παιχνίδι έπρεπε να βγάλει τον Τερβαπόρτι από το φιλέ, το έκανε με μεγάλη επιτυχία αρχικά καθώς ο Αλεξίεφ ήταν και πάλι μαύρη τρύπα, ενώ από ένα σημείο και μετά όλοι οι ερυθρόλευκοι ήταν εκνευρισμένοι. Έτσι ακόμη κι όταν προσπέρασαν με 17-16 (είχαν προηγηθεί 5-1, 10-7 κι ο ΠΑΟ το έκανε 13-15) δεν είχε την ηρεμία για να διαχειριστεί σωστά το ματς κι οι πράσινοι ξέφυγαν ξανά 18-20 για να πάρουν το σετ με επίθεση του Ράπτη.
Στο β’ σετ το 7-7 έγινε 10-7 με σερβίς του Πετρέα και με τον Ολυμπιακό να λειτουργεί πλέον στο μπλοκ (κακές τακτικά επιλογές του Γιάκομπσεν) το σκορ πήγε στο 18-13, ωστόσο δύο λάθη του Σμιτ (που τα είχε με τον Τερβαπόρτι) και νέα νεύρα έφεραν το ματς στο 18-18 για να πάρουν τον Ολυμπιακό στις πλάτες τους οι Σμιτ, Ράουβερντινκ. Με επίθεση του Ολλανδού έγινε το 21-19, με επίθεση του Καναδού το 23-20 και στο 24-22 ο Γιορντάνοφ κάρφωσε αλλά έπιασε φιλέ για το 1-1.
Το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το γ’ σετ… Ο ΠΑΟ έφτασε στο 9-12 έχοντας βάλει στο σημάδι τον Αλεξίεφ (που προσπαθούσαν να καλύψουν Στεφάνου, Ράουβερντνικ) όμως με δικά του λάθη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (12-12) και στο 19-19 ήρθε το ξέσπασμα. Καλά σερβίς του Τερβαπόρτι, έλλειψη εναλλακτικής λύσης στους ακραίους για το ΠΑΟ, το σκορ στο 21-19 και στο 22-20 είχαμε ατομικό μπλοκ του Σμιτ στον Ανδρεόπουλο και άσο στον Ράπτη για τον επίλογο του ντέρμπι, καθώς στο δ’ σετ το 3-4 έγινε 8-4 κι ο Ολυμπιακός δεν ξανακοίταξε πίσω…
Τα σετ: 23-25, 25-22, 25-22, 25-17
Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 9 (3/7 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 17 (16/27 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ., 19% αρ.), Ράουβερντινκ 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 38%υπ., 25% αρ.), Στεφάνου -λ (56% υπ., 30% αρ.), Δαρίδης -λ / Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 3 (3/5 επ.), Στιβαχτής
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 9 (6/15 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ., 29% αρ.), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/23 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 11% υπ., 4% αρ.), Πελεκούδας 9 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ζήσης -λ (52% υπ., 43% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος