Βόλεϊ λιγκ: Ο Φοίνικας νίκησε ξανά την Χαλκίδα

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 στην Χαλκίδα του τοπικού Ηρακλή (σε ένα ματς με πολύ ένταση), πανηγύρισε την 6η του νίκη σε ισάριθμα μας και προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Χαλκίδας τελικά έπαιξε χωρίς τον Πεντράο και με τον Μότα ελάχιστα ως αλλαγή, αλλά προσπάθησε και έπαιξε στα… όρια της, όμως ο Γιορντάνοφ είχε άλλη άποψη. Ο αγώνας πάντως σημαδεύτηκε από τον αποβολή του  Ερνάντο Γκόμεζ στο τελευταίο σετ.
Στο 8-6 του 4ου σετ ο διαιτητής Ονόπας έδειξε κίτρινη κάρτα σε παίκτη του Ηρακλή, ακολούθησαν διαμαρτυρίας από το λίμπερο του Ηρακλή Θοδωρή Τσαδήμα ο οποίος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα και το σκορ έγινε 9-6. Στη συνέχεια ο Φοίνικας με το σερβίς του Γιορντάνοφ έκανε συνολικό σερί 8-0 και προσπέρασε 13-8. Στο 16-13 για τον Φοίνικα έγινε πάλι αμφισβητούμενη φάση η οποία δόθηκε στον Ηρακλή Χαλκίδας.
Οταν ο Γκόμεζ πήγαινε στη θέση του σερβίς χειροκρότησε ειρωνικά τον ρέφερι ο οποίος τον απέβαλε από το σετ. Ο Γκόμεζ κατά την έξοδο του κάτι είπε στον πρώτο διαιτητή και αυτός τον απέβαλε από τον αγώνα. Αυτή την ώρα οι διαιτητές κλείνουν το φύλλο αγώνα και για ένταση που υπήρξε μεταξύ του Γκόμεζ και των διαιτητών μετά το τέλος του αγώνα (ο Βενεζουελανός ήταν σε έξαλη κατάσταση και με δυσκολία τον συγκρατούσαν οι άνθρωποι της Χαλκίδας).
Τα σετ: 18-25, 23-25, 26-24, 20-25
ΑΠΦΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12π. (10/17, 2 μπλοκ), Μακρυγιάννης 1 (1 μπλοκ), Κολτσιάκης 9 (9/24, 42%υπ., 23%αρ.), Δελιπρίμης 7 (6/25, 1 άσσος, 63%υπ., 3%αρ.), Γκόμεζ 16 (14/46, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 6 (3/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. – 52% υπ., 12%αρ.), Αδάμ, Αναστασόπουλος 1 (1/1επ.), Μότα, Μιχαλόπουλος (λ).
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 10 (5/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μαρούλης, Λιντς 1 (1/6, 33%υπ.), Γιορντάνοφ 31 (24/56επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Πέτερλιν 19 (18/36, 1 μπλοκ, 56%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 4 (3/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 71%υπ., 50%αρ.), Στεφανίδης 6 (5/13, 1 άσσος, 57%υπ., 29%αρ.).

Το πρόγραμμα των ημιτελικών (Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες)