Βόμβες από Βέλγιο και Γερμανία!

Τα πρώτα μεγάλα μπαμ του ευρωβόλεϊ 2017 ακούστηκαν στο «Σπόντεκ» του Κατοβίτσε και στην «Σπόντεκ Αρένα» του Στέτσιν όπου Βέλγιο και Γερμανία κέρδισαν στο τάι μπρέικ (την πρωταθλήτρια Ευρώπης και κάτοχο του World League) Γαλλία και Ιταλία αντίστοιχα!

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι Βέλγοι παρά το σοκ της απώλειας του Βαλκίερς, ο οποίος στο 16-20 του β’ σετ χτύπησε γόνατο με γόνατο με τον Λερουά (και υπάρχει σχετική αγωνία στον ΠΑΟΚ για το μέγεθος του τραυματισμού του) έδειξαν απίστευτο χαρακτήρα, είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους, την ίδια ώρα που η Γαλλίαμε τον Ερβίν Ν’γκαπέ στον πάγκο (αντιμετωπίζει πρόβλημα στον ώμο του κι ο Τιλί δεν ρίσκαρε) και τον Κεβίν Τιλί να έχει δηλωθεί ως δεύτερος λίμπερο (κι αυτός λόγω τραυματισμού) έψαχναν ρυθμό.
Οι Βέλγοι όμως με ηγέτες τους Βαν Ντεν Ντρις, Ντερό (24 και 20 πόντους αντίστοιχα) και εκπληκτικό μπλοκ (16 πόντους) δεν πτοήθηκαν από το ότι ισοφαρίστηκαν δύο φορές και στο τάι μπρέικ εκμεταλλευόμενοι και τα έξι λάθη των Γάλλων πήραν την τεράστια νίκη.
Ο Γιόργκι Γκρόζερ ήταν ο ηγέτης της Γερμανίας στο θρίαμβο με 3-2 επί της Ιταλίας σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, όπου Αντρέα Τζιάνι κέρδισε τη μεγάλη του αγάπη.
Κι οι Γερμανοί που τρόλαραν με απίστευτο τρόπο την παραμονή του αγώνα τους Ιταλούς ποστάροντας τη φωτό με τους παίκτες της εθνικής να τρώνε ιταλική πίτσα και να πίνουν ιταλικό κρασί είχαν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν.

Οι Ιταλοί χωρίς τους Ζάιτσεφ, Χουνατορένα, ξεκίνησαν μουδιασμένα, αλλά βελτιώνοντας την αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση μετέτρεψαν το 1-0 σε 1-2, όμως μετά το 8-7 του δ’ σετ η Γερμανία κυριάρχησε πλήρως.
Ισοφάρισε εύκολα σε 2-2 και στο 8-7 του τάι μπρέικ, ύψωσε ένα φοβερό τείχος στο μπλοκ με αποτέλεσμα να τρέξει ένα εκπληκτική σερί 7-1 που τις έδωσε τη νίκη.
Στα ματς που διεξήχθησαν νωρίτερα Τουρκία και Τσεχία πανηγύρισαν τις νίκες που τους φέρνουν αγκαλιά με την πρόκριση στα νοκ άουτ παιχνίδια.
Οι Τούρκοι κέρδισαν με 3-1 την Ολλανδία (Δ’ όμιλος) έχοντας σε εκπληκτική μέρα επιθετικά τους τρεις περιφερειακούς της (44/64 επιθέσεις) και ειδικά τον διαγώνιο Μετίν Τόι που τελείωσε το ματς με 25 πόντους (22/32 επιθέσεις, 3 μπλοκ.
Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Τσεχία στον «εμφύλιο» με την Σλοβακία του Αντρέι Κράβαρικ για τον Β’ όμιλος.
Η Σλοβακία μόνο στο β’ σετ ήταν ανταγωνιστική, καταφέρνοντας να το κατακτήσει, αλλά δίνοντας δώρο ένα σετ με χαμένα σερβίς (23 συνολικά) κι άλλο μισό με λάθη σε επίθεση και υποδοχή, δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο από την ήττα με 3-1 από την νεανική (και εξαιρετική) Τσεχία.

Στο αυριανό πρόγραμμα έχουμε αγώνες του Α’ και Γ’ όμιλου. Στο Γκντάνσκ η Σερβία είναι το φαβορί για να κάνει το 2χ2 κόντρα στην Εσθονία και η Πολωνία θέλει την πρώτη νίκη κόντρα στους επικίνδυνους Φινλανδούς ενώ στην Κρακοβία έχουμε το ντέρμπι Ρωσία-Σλοβενία και τον «τελικό» Βουλγαρία-Ισπανία (κι οι δύο έχασαν στην πρεμιέρα).