ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022: 5ος στον κόσμο ο Χρήστου!

Άλλη μια πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Απόστολο Χρήστου στον τελικό των 50μ ύπτιο όπου ολοκλήρωσε στην 5η θέση. Η παρουσία του Χρήστου ήταν σούπερ πετυχημένη, η καλύτερη της ελληνικής αποστολής της κολύμβησης.

Ο Χρήστου είχε καλή αντίδραση στην εκκίνηση αλλά δεν βγήκε όλο το 50αρι όπως το σχεδίαζε για να ολοκληρώσει τον τελικό σε 24.57. Αρχικά τερμάτισε 5ος όμως ακυρώθηκε ο νικητής Τζάστιν Ρες. Στη συνέχεια οι Αμερικανοί έκαναν ένσταση την οποία κέρδισε και πήρε πίσω το μετάλλιο έχοντας κολυμπήσει σε 24.12. Το αργυρό πήγε στον ταχύτερο φέτος στον κόσμο Χάντερ Άρμστρονγκ (ΗΠΑ) που τερμάτισε σε 24.14 και τον ακολούθησε ο Σαβέρι Μάσιουκ (Πολωνία) με 24.49.
Μετά τον αγώνα ο Χρήστου ήταν απογοητευμένος με την… 5η θέση. Ναι φτάσαμε στο σημείο να στεναχωριόμαστε που δεν πήραμε μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. «Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Δυστυχώς δεν κατάφερα να κατακτήσω ένα μετάλλιο. Αγωνίσθηκα όμως σε δυο τελικούς και σημείωσα πανελλήνια ρεκόρ. Ο στόχος μου ήταν οι δυο τελικοί. Είχα όμως και δυνατότητες για βάθρο».