ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022: Στη 12η θέση ο Κυνηγάκης

Με τη 12η θέση στο 5αρι ξεκίνησε την παρουσία του στα ατομικά αγωνίσματα της μαραθώνιας κολύμβησης του παγκοσμίου πρωταθλήματος, ο 5ος Ολυμπιονίκης Άλκης Κυνηγάκης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 54:32 και απείχε σχεδόν 1,5 λεπτά από τα μετάλλια. Ο Κυνηγάκης κρατήθηκε μέχρι το 3ο χιλιόμετρο στις πρώτες θέσεις, όμως στη συνέχεια ανέβηκε ο ρυθμός και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Η δεύτερη ελληνική συμμετοχή που ήταν ο Δημήτρης Μάρκος, ολοκλήρωσε στην 26η θέση με 56:30.
Νικητής τον αγώνα των ανδρών ήταν ο Φλόριαν Βέλμπρουκ (Γερμανία) που κέρδισε τους πάντες στο σπριντ με 52:48. Ακολούθησε ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι (Ιταλία) σε 52:52 και αρκετά πιο πίσω ο Μικάιλο Ρόμαντσιουκ (Ουκρανία) σε 53:19.
Στις γυναίκες επικράτησε, ποια άλλη, η Άνα Μαρσέλα Κούνια (Βραζιλία) με 57:52.9 αφήνοντας πάλι δεύτερη τη Γαλλίδα Ορελί Μουρέλ σε 57:53.8 με την Ιταλίδα Τζιούλια Γκαμπριλέσκι (Ιταλία) να είναι τρίτη σε 57.54.9 σε μια κούρσα που κρίθηκε και αυτή στο σπριντ.
Την Τετάρτη θα διεξαχθεί το Ολυμπιακό αγώνισμα των 10χλμ.