ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 2022: Στην 13η θέση η 4×100μ ελεύθερο (αποτελέσματα)

H ανανεωμένη 4×100μ ελεύθερο των ανδρών κολύμπησε στην πρώτη προκριματική σειρά και έκανε μια καλή προσπάθεια για να βρεθεί στον τελικό, αλλά η πρόκρισή ήταν αρκετά δύσκολη για τους Έλληνες πρωταθλητές.

Η σκυταλοδρομία των 4×100μ ελεύθερο με τους Οδυσσέα Μελαδίνη, Στέργιο Μπίλα, Βαγγέλη Μακρυγιάννη και Δημήτρη Μάρκο ολοκλήρωσε στην 6η θέση στην σειρά της με χρόνο 3:17.83, ενώ κατέλαβε την 13η στην τελική κατάταξη.
Ο Μελαδίνης έπεσε πρώτος και με 49.34 βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ. Πολύ καλός από flying start ο Μπίλας με 48.87.
Η οκτάδα του τελικού έκλεισε στο 3:14.26 και αν η Εθνική κατέβαζε την κανονική της σύνθεση, θεωρείται βέβαιο πως θα έμπαινε στον τελικό.
Ο Ιταλός Αλεσάντο Μιρέσι είχε το ταχύτερο 100αρι από εκκίνησε με 48.32 και ο Αμερικανός Ράιαν Χελντ ήταν ο μόνος που πλησίασε τα 46 δευτερόλεπτα από flying start κολυμπώντας σε 47.13.