Βραζιλιάνικη κυριαρχία στην άμμο

Την κυριαρχία τους στην άμμο επιβεβαίωσαν οι Βραζιλιάνοι οι οποίοι κατέκτησαν την πρώτη θέση στον τελικό του World Tour τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.

Στον τελικό που διεξήχθει στο Φορτ Λόντερντεϊλ των ΗΠΑ, το δίδυμο Οσκάρ Σμιντ και Άλισον Τσερούτι επικράτησε επί των Αμερικανών Φιλ Νταλχάουζερ, Νικ Λουσένα σχετικά εύκολα 2-0 (21-13 και 21-15) στέλνοντας το μήνυμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αυτή ήταν ή έκτη κατάκτηση τουρνουά για φέτος, για τη Νο1 ομάδα στον κόσμο, η οποία εκτός του χρυσού μεταλλίου στο Φορτ Λόντερντεϊλ, εισέπραξαν και μια επιταγή 100.000 δολαρίων! Το αμερικάνικο δίδυμο για τη δεύτερη θέση εισέπραξε 60.000 δολάρια, όμως δε θα σταματήσουν τη χρονιά τους εδώ. Νταλχάουζερ και Λουσένα έχουν μείνει πίσω στην κατάταξη για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες και για το λόγο αυτό έχουν προγραμματίσει να αγωνιστούν σε ακόμα τρία τουρνουά μέχρι το τέλος της χρονιάς.
Το χάλκινο μετάλλιο στους άνδρες, κατέληξε και αυτό σε βραζιλιάνικα χέρια. Το δίδυμο Σόλμπεργκ-Γκονσάλβες επικράτησε επί των Ολλανδών Μέεουσεν-Μπρόουερ 2-0 (21-19, 21-14) και μαζί με την τρίτη θέση εισέπραξαν και 30.000 δολάρια. Οι Ολλανδοί για την 4η θέση, πήραν 15.000 δολάρια.
Στις γυναίκες, οι Βραζιλιάνες Ταλίτα Αντούνες και Λαρίσα Φράνκα επικράτησαν επί των Γερμανίδων Λάουρα Λούντβιχ, Κίρα Βάλκενχορστ 2-0 (21-17, 21-18) μπροστά σε 4.000 θεατές. Αυτό ήταν το έβδομο τουρνουά που κερδίζουν φέτος οι Βραζιλιάνες και το 11ο από το 2014 που ξεκίνησαν οι δυο τους σαν ομάδα. Η νίκη τους στον τελικό του Φορτ Λόντερντεϊλ ήταν η 27η συνεχόμενη για φέτος! Με τις 100.000 δολάρια που εισέπραξε το δίδυμο Αντούντες-Φράνκα έφτασε τα 435.000 δολάρια για φέτος ποσό ρεκόρ για γυναικεία ομάδα. Το προηγούμενο ήταν 409.750 δολάρια από το 2005 και ανήκε στην Φράνκα με την Φελισμπέρτα.
Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στις Βραζιλιάνες Αγκάθα και Μπάρμπαρα που νίκησαν 2-1 (22-20, 14-21, 15-10) τις Καναδέζες Μπάνσλεϊ-Πάβαν. Οι δύο ομάδες εισέπραξαν από 30.000 και 15.000 δολάρια αντίστοιχα.