Βουέλτα: O Φούγκλσανγκ το δύσκολο 16ο ετάπ, υποχώρησε ο Κιντάνα

Ο έμπειρος 34χρονος Δανοελβετός Γιάκομπ Φούγκλσανγκ πήρε την πρώτη του ατομική νίκη σε ετάπ γραντ τουρ, μετράει όμως 3 νίκες σε ομαδικές χρονομετρήσεις το 2011, 2013 και 2019 στο γύρο Ισπανίας.

του Παναγιώτη Βότση

Το 16ο ετάπ ήταν καθαρά ορεινό με τρεις μεγάλες αναβάσεις σε υψόμετρα 1300μ., 1200μ. και 1700μ. Οι πρώτες δύο αναβάσεις 10 και 8 χιλιομέτρων είχαν πάνω από 8% κλίση, ενώ η τελευταία, των 18 χιλιομέτρων, η οποία οδηγούσε και στον τερματισμό, είχε κλίση της τάξης του 6.2%. Ο νικητής πλαισιώνει τον Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ στην ομάδα Αστάνα και όπως δήλωσε, αυτό ήταν το πλάνο τους εξαρχής. Εκείνος μαζί με τον Λουίς Λεόν Σάντσεθ θα ξέφευγαν νωρίς από το πελοτόν με στόχο τη νίκη, ενώ πιο πίσω υπήρχαν άλλοι ποδηλάτες για να βοηθήσουν στην τελική ανάβαση τον αρχηγό της ομάδας. Τελικά το πλάνο τους έφερε καρπούς και ο Δανός πανηγύρισε χθες το πρώτο ατομικό του ετάπ στα 34 του χρόνια. «Είναι η καλύτερη σεζόν της καριέρας μου και έδειξα συνέπεια και επιμονή μετά τα προβλήματα που αντιμετώπισα στο γύρο Γαλλίας», είπε ο Φούγκλσανγκ.

Μαζί τερμάτισαν σχεδόν οι 4 πρώτοι της γενικής κατάταξης, ο 2ος Βαλβέρδε όμως έχασε άλλα 20 δευτερόλεπτα στη διαφορά του με το Ρόγκλιτς που φοράει την κόκκινη φανέλα. Σταθεροί ήταν οι Λόπεζ και Πογκάτσαρ. Μαζί τους όμως τερμάτισε και ο Πολωνός Ράφαλ Μάικα που ανέβηκε στην 5η θέση, αφήνοντας στην 6η το Νάιρο Κιντάνα που δείχνει να έχει μείνει από δυνάμεις. Ο 29χρονος Πολωνός ήταν μάλιστα 6ος στη γενική κατάταξη του φετινού γύρου Ιταλίας και γυροφέρνει μία θέση στο βάθρο. «Δε με φοβίζει καθόλου η τελευταία εβδομάδα και θα τα δώσω όλα για τη νίκη» είπε ο Πρίμοζ Ρόγκλιτς μετά τον αγώνα τακτικής, ο οποίος διατηρεί εδώ και 7 ετάπ την 1η θέση στη γενική κατάταξη και είναι το μεγάλο φαβορί για το χρυσό.

Σημαντική αλλαγή είχαμε και στην κατάταξη βουνού, όπου για πρώτη φορά στη φετινή Βουέλτα είχαμε αλλαγή στην μπλε πουά φανέλα. Ο Γάλλος Τζόφρι Μπουσάρ είναι ο νέος βασιλιάς του βουνού με την απόδοσή του στο 16ο ετάπ, εκθρονίζοντας τον Ισπανό Άνχελ Μαντράθο Ρουίθ. Η διαφορά τους όμως έιναι μικρή και αναμένεται να γίνει μάχη μέχρι το τέλος.

Η σημερινή μέρα είναι μέρα ξεκούρασης για το πελοτόν, το οποίο θα μετακινηθεί στις μεσοδυτικές περιφέρειες της Ισπανίας για τα 5 τελευταία ετάπ, πριν αναδειχθεί ο τελικός νικητής στην πρωτεύουσα Μαδρίτη.