Βουέλτα όπως Τουρ

Δε θα λείψουν οι μεγάλοι αστέρες από τον επερχόμενο Γύρο της Ισπανίας καθώς μετά τους Νίμπαλι και Βαλβέρδε, ο Κιντάνα θα βρεθεί και αυτός στη γραμμή εκκίνησης στις 22 Αυγούστου.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τη συμμετοχή του Νάιρο Κιντάνα στον 70ο Γύρο της Ισπανίας επισημοποίησε σήμερα το πρωί η Μόβισταρ αυξάνοντας ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον καθώς σε αυτόν θα πάρουν μέρος οι Αλεχάντρο Βαλβέρδε, Βιτσέντζο Νίμπαλι και Φάμπιο Άρου, ενώ αναμένεται το οριστικό «ναι» από τον Κρις Φρουμ.

Ο Κιντάνα νίκησε στο Γύρο της Ιταλίας το 2014. Στη συνέχεια απέφυγε τη Γαλλία και βρέθηκε στη γραμμή εκκίνησης της Βουέλτα ως ένα από τα φαβορί. Ωστόσο μία πτώση στην ατομική χρονομέτρηση τον υποχρέωσε να εγκαταλείψει.
Το 2012 έτρεξε για πρώτη φορά στην Ισπανία καταλαμβάνοντας την 36η θέση. Φέτος ο 25χρονος Κολομβιανός θα ηγηθεί της Μόβισταρ μαζί με τον Βαλβέρδε ο οποίος έχει ανεβεί στο βάθρο έξι φορές και το 2009 νίκησε στη διοργάνωση.

Οι Φρουμ, Κιντάνα και Βαλβέρδε κατέλαβαν τις τρεις πρώτες θέσεις στον πρόσφατο Γύρο της Γαλλίας και δεν αποκλείεται η επανάληψη της μάχης που δόθηκε στις Άλπεις με τον Κιντάνα να ροκανίζει απειλητικά το χρόνο έναντι του Βρετανού νικητή του Τουρ. Μεταξύ άλλων στην Ισπανία θα πάρουν μέρος και οι Τίτζεϊ βαν Γκάρντερεν, Χοακίμ Ροντρίγκεζ, Μίκελ Λάντα και Σάμουελ Σάντσεθ.

Μεγάλος απών από το Γύρο της Ισπανίας θα είναι ο περσινός νικητής και κάτοχος επτά Γκραν Τουρ, Αλμπέρτο Κονταδόρ. Μετά τη φετινή του πρωτιά στο Τζίρο, ο «Πιστολέρο» δε βρέθηκε σε καλή κατάσταση στη Γαλλία. Τερμάτισε στην πέμπτη θέση, σχεδόν δέκα λεπτά πίσω από τον Φρουμ, ενώ λόγω ασθένειας ο Κονταδόρ έβαλε τέλος στη φετινή σεζόν.
Η Βουέλτα θα ξεκινήσει στις 22 Αυγούστου με ομαδική χρονομέτρηση στη Μαρμπέλα και θα ολοκληρωθεί στις 13 Σεπτεμβρίου στη Μαδρίτη.