World Athletics: Οι 3 φιναλίστ για την ανερχόμενη σταρ της χρονιάς

Η παγκόσμια ομοσπονδία, World Athletics, ανακοίνωσε ποιες είναι οι τρεις υποψήφιες που θα διεκδικήσουν το βραβείου της ανερχόμενης αθλήτριας για τη σεζόν του 2023, το οποίο θα απονεμεθεί στις 11 Δεκεμβρίου.

Μετά την χθεσινή κοινοποίηση των ονομάτων των Ρόσον Κλαρκ (Τζαμάικα), Έριγιον Νάιτον (ΗΠΑ) και Εμανουέλ Γουανιόνι (Κένυα) για το βραβείο του ανερχόμενου σταρ της χρονιάς, σήμερα η World Athletics ανακοίνωσε τις υποψήφιες για το αντίστοιχο βραβείο των γυναικών. Η Φέιθ Τσέροτιτς (Κένυα) κέρδισε φέτος το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης στο αγώνισμα των 3.000μ στιπλ και σημείωσε τη Νο2 επίδοση όλων των εποχών στην ηλικιακή κατηγορία Κ20 με 8:59.65. Η Μεντίνα Εΐσα (Αιθιοπία) κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανώμαλου δρόμου Κ20 και στην Βουδαπέστη τερμάτισε έκτη στα 5.000μ. Αφού κέρδισε το βραβείο της ανερχόμενης σταρ στην Ευρώπη, η Αντζελίνα Τόπιτς (Σερβία) είναι υποψήφια και από την World Athletics. Η 18χρονη είναι η πρωταθλήτρια Ευρώπης του ύψους στην Κ20, κατέγραψε νέο εθνικό ρεκόρ με 1.97μ και στην Βουδαπέστη ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην έβδομη θέση.