World League: Στα ημιτελικά οι ΗΠΑ, κοντά κι ο Καναδάς

Οι δύο εκπρόσωποι της Βορείου Αμερικής ήταν οι πρωταγωνιστές στη 2η αγωνιστική το Final 6 του World League που διεξάγεται στην Κουριτίμπα της Βραζιλίας.

Οι ΗΠΑ επικράτησαν με 3-1 της Σερβίας και προκρίθηκαν στην 4άδα, ενώ ο Καναδάς διέλυσε με 3-0 την Ρωσία και επίσης σε μεγάλο βαθμό εξασφάλισε την πρόκριση του καθώς οι Ρώσοι θα πρέπει να κερδίσουν σήμερα με 3-0 την Βραζιλία για να την αφήσουν εκτός ημιτελικών.
Στο ντέρμπι, οι Αμερικανοί ξέροντας ότι παίζουν το τελευταίο τους χαρτί (έχοντας χάσει με 3-2 από τη Γαλλία) μπήκαν στο ματς με τους Σέρβους με το μαχαίρι στο λαιμό και με πρωταγωνιστή τον Σάντερ πήραν το πρώτο σετ ενώ στο β’ κρίθηκαν όλοι. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 23-20, αλλά τα τρομερά σερβίς του Γέισκε έφεραν τα πάνω κάτω και το σκορ πήγε στο 23-25! Οι Σέρβοι μείωσαν σε 2-1, προηγήθηκαν με 16-14 στο δ’ σετ, όμως μετά το τεχνικό τάιμ άουτ οι ΗΠΑ έτρεξαν σερί 0-4 και προηγήθηκαν 16-18, έφτασαν στο 19-23 και στο 22-24 ο Γέιτσκε πήρε τον πόντο της νίκης.
Έτσι η Σερβία πρέπει σήμερα να κερδίσει με 3-0 ή 3-1 τη Γαλλία για να την αφήσει εκτός 4άδας.
Στο άλλο παιχνίδι ο Καναδάς κόντρα στην νεανική Ρωσία έδειξε χαρακτήρα και με πρωταγωνιστή τον 19χρονο διαγώνιο Βέρνον-Έβανς πήρε τη νίκη. Στα δύο πρώτα σετ είχαμε μεγάλη μάχη με τους Καναδούς να τα «καθαρίζουν» στο φινάλε. Στο πρώτο η επίθεση του Μάαρ έκανε το 23-25, ενώ στο β’ το 15-19 έγινε 24-24 αλλά στο 27-28 η λάθος υποδοχή του Κλιούκα έφερε το 27-29, ενώ στο γ’ σετ οι Καναδοί του Στεφάν Αντιγκά επικράτησαν εύκολα.
Τώρα οι Ρώσοι θέλουν μόνο νίκη με 3-0 κόντρα στην Βραζιλία για περάσουν αυτοί στους ημιτελικούς.