World League: Ήττα για την Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών ηττήθηκε από την αντίστοιχη της Ιταλίας στο δεύτερο αγώνα της τελικής φάσης World League που διεξάγεται στην Τιφλίδα (26/07 – 01/07).

Στην αρχή του αγώνα και οι δύο ομάδες κατάφεραν να κρατήσουν σταθερές και ακλόνητες τις άμυνές τους με το σκορ να διαμορφώνεται σε 1-1 μετά την πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο οκτάλεπτο όμως, οι Ιταλοί έλαβαν το προβάδισμα με 5-4 (4-3) το οποίο και αύξησαν στο τρίτο με 9-7 (4-3) Στο τελευταίο οκτάλεπτο, ο Γεννηδουνιάς εκτέλεσε με επιτυχία πέναλτι 3:30 λεπτά πριν το τέλος, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να κάμψουν την πίεση των Ιταλών και να μειώσουν τη διαφορά. Με δυο γκολ των Φούλβιο και Ενίκ το παιχνίδι έληξε με την Εθνική να χάνει με τελικό σκορ 11-8. Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα θα βρεθεί ξανά αντιμέτωπη με την Ιταλία και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο καθώς βρίσκονται στον ίδιο όμιλο. Επόμενό τους παιχνίδι στην παγκόσμια λίγκα είναι προγραμματισμένο για αύριο με το Καζακστάν.

Οκτάλεπτα: 1-1, 4-3, 4-3, 2-1
Ιταλία: Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 4, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 1, Φοντέλι, Βελότο, Φιγκάρι, Ενίκ 2, Πρεσκιούτι 1, Μποντέγκας, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε, Νικόσια
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 2, Σκουμπάκης , Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης 2, Καλογερόπουλος, Γαλανίδης.