World league τέλος για την Εθνική

Έτσι και αλλιώς το world league δεν αποτελούσε στόχο για την Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, η οποία πριν από λίγο ηττήθηκε από την Ισπανια 13-9 στα πλαίσια της προκριματικής φάσης.

Η ομάδα του Σάκη Κεχαγιά παρουσίασε το πραγματικό της πρόσωπο στο τρίτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης, όταν και έδειξε πολύ καλά στοιχεία στην επίθεση, ενώ και την άμυνα ήταν πολύ συγκεντρωμένη. Ωστόσο όμως, ένα οκτάλεπτο δεν είναι αρκετό για να κερδίσει κάποιος ένα παιχνίδι στην υδατοσφαίριση.
H ελληνική ομάδα ξεκίνησε σχετικά καλά την αναμέτρηση διατηρώντας την ισορροπία στο παιχνίδι. Το πρώτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο (2-2). Ακολούθησε ωστόσο ένα καταστροφικό οκτάλεπτο με την άμυνα της Εθνικής να δείχνει σε αποσύνθεση κάθως δέχθηκε έξι τέρματα. Για το επίπεδο μια ομάδας όπως η ελληνική, έξι γκολ σε οκτώ λεπτά είναι πολλά.
Οι Έλληνίδες παίκτριες συνήλθαν την τρίτη περίοδο και έδειξαν μέρος των δυνατοτήτων τους για να φτάσουν το παιχνίδι στο γκολ (10-9) και να δείχνουν έτοιμες να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το διπλό. Ωστόσο όμως και πάλι δεν υπήρξε διάρκεια με αποτέλεσμα να χαθεί το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο με το επί μέρους σκορ να είναι 3-0.
Μετά από αυτήν την ήττα, η Εθνική δεν έχει καμία απολύτως ελπίδα να συνεχίσει στη διοργάνωση, που όμως δεν αποτελούσε στόχο καθώς όλη η προσοχή έχει επικεντρωθεί στο προολυμπιακό τουρνουά της Ολλανδίας. Η ομάδα θα παραμείνει στο Σαμπαντέλ μέχρι το Σάββατο για κοινή προετοιμασία με την ομάδα της Ισπανίας.
Οκτάλεπτα 2-2, 6-3, 2-4, 3-0
Ισπανία Mπ. Ορτίζ 2, Παρέχα 2, Λέιτον 1, Πένα 1, Φόρκα 2, Ταράγκο 3, Γκαρσία 2.
Ελλάδα Αβραμίδου 3, Τσουκαλά 2, Ελ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Μανωλιουδάκη 1.