WTA finals 2022: Ασταμάτητη η Σάκκαρη, νίκησε και τη Ζαμπέρ

Με το απόλυτο των νικών προκρίθηκε στα ημιτελικά του WTA finals στο Φορτ Γουόρθ η Μαρία Σάκκαρη που νίκησε και την Ονς Ζαμπέρ για να κάνει το 3/3 στον όμιλο.

Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε μόλις 69 λεπτά για να επικρατήσει με 2-0 (6-2, 6-3) το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης και να φτάσει τις 40 νίκες φέτος, περισσότερες από οποιαδήποτε άλλη σεζόν.
Η Ζαμπέρ δεν κατάφερε σε καένα σημείο του αγώνα να βρει ρυθμό και να απειλήσει τη Σάκκαρη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ 5-1 στο πρώτο σετ και με μία… αναλαμπή μπόρεσε να μείνει στο σετ για να το χάσει τελικά 6-2 έχοντας 11 αβίαστα λάθη.
Από την άλλη, η Σάκκαρη έχει αποκτήσει μεγάλη αυτοπεποίθηση, είχε 81% κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς (27/33) και δέχθηκε μόλις ένα μπρέικ από τη Ζαμπέρ τη στιγμή που η ίδια είχε κάνε τέσσερα στην Τυνήσια.
Με τη νίκη της αυτή η Σάκκαρη, πήρε μαζί της στα ημιτελικά και την Αρίνα Σαμπαλένκα που νίκησε την Τζέσικα Πεγκούλα 2-0 (6-3, 7-5).
Η Σάκκαρη θα παίξει στον ημιτελικό με τη νικήτρια της αναμέτρησης Ντάρια Κασάτκινα – Καρολίνα Γκαρσία, ενώ η Σαμπαλένκα πέφτει πάνω στην Ίγκα Σβιότεκ.