WTA FINALS 2023: Αποκλεισμός στο τάι μπρέικ για τη Σάκκαρη

Με αντίπαλη την Έλενα Ριμπάκινα, η Μαρία Σάκκαρη για ένα σετ συνέχισε την πολύ κακή της εμφάνιση από τον πρώτο αγώνα στα τελικά του WTA κόντρα στην Αρίνα Σαμπαλένκα. Συνήλθε όμως στο δεύτερο σετ, έδωσε μεγάλη μάχη αλλά τελικά αποκλείστηκε από τα ημιτελικά.

Ο δεύτερος αγώνας της Σάκκαρη στο Κανκούν όπου διεξάγεται το WTA FINALS 2023, ξεκίνησε όπως τελείωσε ο πρώτος. Με την Ελληνίδα τενίστρια να παίζει πολύ κακό τένις και να χάνει το πρώτο σετ σε 22 λεπτά από την Ριμπάκινα με 6-0. Η έλλεψη αυτοπεποίθησης μετά το 6-0, 6-1 που υπέστη η Σάκκαρη στην αναμέτρηση με την Σαμπαλένκα, ήταν εμφανής στο πρώτο σετ του αγώνα με τη Ριμπάκινα και όλα έδειχναν πως ο εφιάλτης για την Ελληνίδα τενίστρα δεν είχε τελειώσει. Βρήκε όμως τη δύναμη και τα ψυχικά αποθέματα και παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετική στο δεύτερο σετ παρά το γεγονός πως ήταν απογοητευμένη στο τέλος του πρώτου σετ, λέγοντας στον προπονητή της Τόμι Χιλ πως… τελείωσε.
Στο δεύτερο σετ, κράτησε το σερβίς της σώζοντας τρία μπρέικ, ήταν πολύ καλή στους κερδισμένους πόντους από το δεύτερο σερβίς έχοντας 68% (14/21) και μετά από 12 γκέιμ στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη πήρε το τάι μπρέικ και με 7-6 ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1.
Μεγάλη μάχη έγινε στο τρίτο σετ, με την Ελληνίδα τενίστρια να δείχνει εξαιρετικό πρόσωπο και να της παρουσιάζεται η ευκαιρία για τη μεγάλη ανατροπή. Και το τρίτο σετ πήγε στο τάι μπρέικ όπου τελικά μετά από αγώνα δύο ωρών και 24 λεπτών η Ριμπάκινα έκανε το 2-1 κερδίζοντας το σετ 7-6. Η Καζακστανή θα παίξει με την Αρίνα Σαμπαλένκα στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου και η νικήτρια θα πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά καθώς η Λευκορωσίδα ηττήθηκε 2-0 (6-4, 6-3) από την Τζέσικα Πεγκούλα που εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική τετράδα.