WTA finals: Ανατροπή και νίκη για την Πλίσκοβα

Εξαιρετική η δεύτερη αναμέτρηση του WTA finals στη Γκουανταλαχάρα. Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, η Καρολίνα Πλίσκοβα έκανε την ανατροπή και πήρε την πρώτη νίκη.

Η Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα πήρε το πρώτο σετ 6-4 για να κάνει το 1-0 δείχνοντας θα έχει το πάνω χέρι και μπορεί να φτάσει στη νίκη που θα της δώσει το προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.
Ωστόσο, η Πλίσκοβα έχοντας καλύτερο πρ΄ωτο σέρβις (72% κερδισμένοι πόντοι) και μειώνοντας τα λάθη της πήρε το δεύτερο σετ εύκολα 6-2 και όλα κρίθηκαν στο τρίτο όπου παίχτηκε τένις υψηλού επιπέδου. Η Τσέχα κέρδισε το τρίτο 7-6 και τον αγώνα 2-1 σε δύο ώρες και 26 λεπτά και πλέον έχει προβάδισμα για τα ημιτελικά.