ΤΕΝΙΣ

WTA finals: Κονταβέιτ η 8η των τελικών

Στις 17 Αυγούστου, η Ανέτ Κονταβέιτ συμπλήρωσε 5 συνεχόμενους αγώνες με ήττα, χάνοντας στον πρώτο γύρο του Σινσινάτι όπεν από την Ονς Ζαμπέρ. Από τότε έχει 26-2, τέσσερις τίτλους, από το Νο30 της κούρσας για το WTA finals στο Νο8 και τη Δευτέρα θα είναι στο Τοπ 10 της παγκόσμιας κατάταξης.

Η Άνετ Κoνταβέιτ νίκησε με 2-0 σετ την Σιμόνα Χάλεπ στο τελικό του τουρνουά της Κλουζ Ναπόκα και πέρασε στα τελικά του WTA , που θα διεξαχθούν από τις 10 έως τις 17 Νοεμβρίου στην Γκουανταλαχάρα του Μεξικό.
Η Εσθονή τενίστρια Άνετ Κονταβ΄έιτ νίκησε την Σιμόνα Χάλεπ εύκολα με 6-2, 6-3 στον τελικό σε μία ώρα και έντεκα λεπτά και θα βρεθεί στα τελικά του WTA. Υπενθυμίζουμε ότι πήρε το όγδοο και τελευταίο εισιτήριο, εκεί που θα είναι και η Ελληνίδα Μαρία Σάκκαρη, γιατί με την κατάκτηση αυτού του τουρνουά, ξεπέρασε την Τυνήσια τενίστρια Ονς Ζαμπέρ με  3.061 πόντους, πάνω από τους 3.020 πόντους που έχει η αθλήτρια από την Αφρικανική χώρα.