WTA finals: Σούπερ Σάκκαρη, αρχή με νίκη!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στα τελικά του WTA στη Γκουανταλαχάρα η Μαρία Σάκκαρη που νίκησε για 3η συνεχόμενη φορά την Ίγκα Σβιότεκ και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και κρατώντας μαχητικά το σερβίς της, αλλά κάνοντας και δύο μπρέικ, κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 6-2 σε 33 λεπτά. Η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε φορτσάτη στο δεύτερο σετ, οπού το κέρδισε κρατώντας το σερβίς της και κάνοντας ένα μπρέικ με 6-4. Συνολικά η Σάκκαρη ήταν εκπληκτική στο πρώτο σερβίς έχοντας ποσοστό κερδισμένων πόντων 96,3% (26/27).
Mε τη νίκη της αυτή η Σάκκαρη όχι μόνο έχει 3-0 κόντρα στη Σβίοτεκ, αλλά και 6-0 στα σετ. Επίσης το φετινό της ρεκόρ κόντρα σε αντίπαλες από το τοπ10 είναι πλέον στο 8-3, ενώ πριν την έναρξη της σεζόν αριθμούσε συνολικά στην καριέρα της 10 νίκες και 13 ήττες.