WTA finals: Τελικός η αναμέτρηση Σάκκαρη – Σαμπαλένκα

Μεγάλη μάχη έγινε στο δεύτερο αγώνα του ομίλου Τσιτσέν Ιτζά με την Αρίνα Σαμπαλένκα να αποκτά προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η Ίγκα Σβιότεκ έδειξε να ξεπερνά την ήττα από τη Μαρία Σάκκαρη κερδίζοντας το πρώτο σετ σχετικά εύκολα 6-2 επί της Σαμπαλένκα. Η Λευκορωσίδα όμως κατάφερε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο (6-2) για να ισοφαρίσει την αναμέτρηση σε 1-1 σετ.
Στο τρίτο σετ, οι δύο αντίπαλες τα έδωσαν όλα παίζοντας εξαιρετικό τένις με τη Σαμπαλένκα να φτάνει στη νίκη με 7-5 και 2-1. Πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική για με τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στη Μαρία Σάκκαρη και την Αρίνα Σαμπαλένκα να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά μαζί με την Πάουλα Μπαδόσα που έχει ήδη προκριθεί.