ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Χάλκινο η Εφραίμογλου στο παγκόσμιο

Με το χάλκινο μετάλλιο της Εφραίμογλου έκαναν ντεμπούτο οι Έλληνες γυμναστές στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο ηλικιακών κατηγοριών, που διεξάγεται στο Τόκιο και ολοκληρώνεται στις 8 Δεκεμβρίου.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η Αλεξάνδρα Εφραίμογλου (αριστερά στην φωτογραφία) αγωνίστηκε στον ακροβατικό διάδρομο στο ηλικιακό γκρουπ 15-16 ετών, και με συνολική βαθμολογία στους 64.100 βαθμούς προκρίθηκε στον τελικό. Εκεί, παρουσίασε το πρόγραμμά της και κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, με 32.700 βαθμούς. Στο ίδιο αγώνισμα, η Αναστασία Πλατανοπούλου αγωνίστηκε στον προκριματικό και κατετάγη 27η με 55.300 βαθμούς.

Παράλληλα, καλή εμφάνιση πραγματοποίησε το δίδυμο Μαρία και Κατερίνα Παπαδάτου στο συγχρονισμένο τραμπολίνο του ηλικιακού γκρουπ 11-12 ετών, συγκεντρώνοντας 43.480 βαθμούς για να προκριθούν τέταρτες στον τελικό. Εκεί, με 41.330 βαθμούς κατέκτησαν την έκτη θέση.

Στον προκριματικό του ατομικού τραμπολίνο ανδρών, ο Άγγελος Κοντοδήμος κατέλαβε την 27η θέση (90.310β.) και τον ακολούθησε ο Νεκτάριος Παπαδάτος στην 31η (89.495β.). Ο Γιάννης Παπαδάτος βρέθηκε στην 49η θέση (83.430β.) ενώ ο Μανώλης Φραγκιαδάκης στην 59η (52.825β.). Στο ατομικό γυναικών, η Όλγα Μακρή αγωνίστηκε στον προκριματικό και κατέλαβε την 10η θέση με 91.805 βαθμούς για να μείνει για λίγο εκτός τελικού. Στο ίδιο αγώνισμα, η Λυδία Τουστζόγλου (89:175β.) κατετάγη 20η ενώ η Άννα-Μαρία Μουρατιάδη βρέθηκε στην 31η θέση (87.410β.).