ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ευρωπαϊκό: ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Η ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ!

Με τον καλύτερο τρόπο κλείνει το 2021 η Βασιλεία Καραχάλιου που ανέβηκε για άλλη μια φορά σε βάθρο μεγάλης διοργάνωσης.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε σήμερα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα των ράντιαλ που φιλοξενήθηκε στη Βάρνα της Βουλγαρίας, στην 3η θέση και κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Πολύ μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα και μάλιστα με την Καραχάλιου να τα καταφέρνει ερχόμενη από αλλαγή προπονητή!
O αγώνας ολοκληρώθηκε στις 10 ιστιοδρομίες με την Καραχάλιου να συγκεντρώνει 60 βαθμούς ποινής. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Πολωνή Αγκάτα Μπαρβίνσκα με 34 βαθμούς ποινής, ενώ το αργυρό το κέρδισε η Ολλανδέζα Μαξίμ Γιόνκερ με 54 βαθμούς ποινής. Η Μαρία Βλάχου που ήταν η 2η ελληνική συμμετοχής, κατετάγει 68η.
Για την 24χρονη Ελληνίδα αυτό είναι το 2ο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καθώς είχε κερδίσει και πάλι χάλκινο το 2017.

Στην κατηγορία λέιζερ των ανδρών, ο Κύπριος Παύλος Κοντίδης έμεινε τελικά εκτός μεταλλίων ολοκληρώνοντας στην 5η θέση με 47 βαθμούς. Νικητής ήταν ο Μάικλ Μπέκετ (Βρετανία) με 23, τον ακολούθησε ο Φίλιπ Γιούρισιτς (Κροατία) με 39 και στην τρίτη θέση ο Τζόνοταν Βαντνάι (Ουγγαρία) με 43.
Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου ήταν ο πρώτος Έλληνας στην 28η θέση και ο Αντώνης Μπουγιούρης στην 30ή.

Εκτός μεταλλίων έμεινε στην κατηγορία Κ21 ο Ιάσονας Κεφαλλονίτης που ολοκλήρωσε στην 5η θέση με 35 βαθμούς ενώ ο Βασίλης Μπούμπης ήταν 8ος με 52.