ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Χάλκινο μετάλλιο ο Δημητρόπουλος!

Ακόμα ένα μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάε κβον ντο εφήβων – νεανίδων πρόσθεσε ο Κωσταντίνος Δημητρόπουλος ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου των 55 κιλών.

Μετά την Σαρβανάκη και τον Μπαρκόφ, ο Δημητρόπουλος κέρδισε και αυτός ένα μετάλλιο, κατακτώντας την τρίτη θέση κόντρα στον Ισπανό Χόρχε Μαρτίνεθ. Ο νεαρός αθλητής απέκλεισε διαδοχικά τον Δανό Ιμπραχίμ Τορκάνι (15-8) και τον Γάλλο Ρινάλντ Σαάλ (15-14) φτάνοντας μέχρι τα ημιτελικά όπου και εν τέλει έχασε με 12-22 από τον Μαρτίνεθ.

Την πέμπτη θέση στην κατηγορία των 78 κιλών κατέκτησε ο Γιάννης Παπαδόπουλος. Αν και καλύτερος, στα προημιτελικά έχασε στον πόντο (14-15) από τον Βόσνιο Ιλίγια Τζούκιτς.  Άτυχος στάθηκε και ο Νίκος Πετράκης στα 59 κιλά, ο οποίος αν και στην κανονική διάρκεια του 32ου γύρου ήρθε ισόπαλος με 17-17, με τον επίσης Βόσνιο Αμπντουλά Μπέιτιτς, στο golden point round ηττήθηκε με 0-2.

Στις νεανίδες, η Ανδριάνα Νεφέλη Λεβάντη (68κ) ενώ αρχικά απέκλεισε εύκολα την Γερμανίδα Αντονία Μπεκ με 13-2 στην συνέχεια έχασε με 0-22 από την Ισπανίδα Αϊνχόα Γκαρσία. Τέλος, η Ελένη Ανθιά Μαστόρη αποκλείστηκε στον «γύρο των 16» από την πρωταθλήτρια Ευρώπης παίδων του 2019, την Βελγίδα Χάνε Βαέρζεγκερς (5-11)