ΑμεΑ

Χάλκινο μετάλλιο ο Μακροδημήτρης

Ακόμα τρία μετάλλια προστέθηκαν στην ελληνική αποστολή που λαμβάνει μέρος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ που διεξάγεται στο Φουνσάλ της Πορτογαλίας.

Ο Αριστείδης Μακροδημήτρης ήταν τρίτος στα 100μ. ύπτιο της κατηγορίας S2 ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 2:11.23. Νικητής του τελικού ήταν ο Ρώσος Ντμίτρι Κοκάρεφ κάνοντας μάλιστα παγκόσμιο ρεκόρ με 2:02.25 ενώ η δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ουκρανός Σερχί Παλάμαρτσιουκ με 2:06.47. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Γιώργος Καπελάκης με 2:46.10 ήταν 9ος στα προκριματικά και έμεινε εκτός τελικού.
Το τρίτο της μετάλλιο κατέκτησε η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου η οποία έκανε 1:51.53 και πήρε το χάλκινο. Στον ίδιο τελικό, η Σεμιχά Ριζάογλου ηταν 7η με 2:30.81.
Στα 100μ. πρόσθιο SB4, ο Αντώνης Τσαπατάκης πήρε το αργυρό τερματίζοντας στην 2η θέση με 1:40.38.
Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Χρυσούλα Αντωνιάδου στα προκριματικά των 100μ. πρόσθιο SB4, έκανε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με 2:03.20 καταρρίποντας το ρεκόρ που κατείχε η ίδια με 2:03.80 από τις 4 Σεπτεμβρίου 2012 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Στον τελικό ήταν 7η με 2:04.19.
Στα 100μ. ύπτιο S1, ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν 4ος με 3:06.33 και ενώ ο Χρήστος Ταμπαξής ακυρώθηκε.
Η Μαρία Καλπακίδου ήταν 6η στα 100μ. ύπτιο S2 με 2:58.30, ενώ ο Δήμος Μιχαλεντζάκης ολοκλήρωσε τα 200μ. μεικτής σε 2:27.89 και κατετάγει 6ος.