Χάλκινο στο παγκόσμιο η Λιάγκου

Το έκτο της μετάλλιο κέρδισε η ελληνική αποστολή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των ΑμεΑ που διεξάγεται στη Ντόχα του Κατάρ. Στα δύο χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα που είχε η Ελλάδα τις πρώτες έξι μέρες ήρθε να προστεθεί ακόμα ένα χάλκινο, αυτή τη φορά με την Ανθή Λιάγκου.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της σφαίρας F33 βρέθηκε στο βάθρο των νικητριών της διοργάνωσης, με νέα, κερδισμένη ένσταση που υπέβαλε η ελληνική αποστολή αμέσως μετά την ολοκλήρωση του αγώνα στην σφαιροβολίας F33. Αρχικά, η Λιάγκου ήταν 4η, με καλύτερη βολή στα 4.85μ., ωστόσο μετά από ένσταση, διαπιστώθηκε μέσω του βίντεο, ότι η Αλγερινή Μπουντιαντάρ υπέπεσε σε σωρεία αντικανονικών βολών με αποτέλεσμα να ακυρωθεί. Έτσι αυτόματα η Λιάγκου βρέθηκε στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης, χαρίζοντας ακόμη ένα μετάλλιο για τον ελληνικό στίβο, που είναι το έκτο κατά σειρά. Οι έγκυρες βολές της Λιάγκου ήταν 4.68μ., 4.85μ., 4.34μ., και 4.77μ.