Χάλκινο στο παγκόσμιο ο Ταμπαξής!

Επιτέλους μια ευχάριστη είδηση, μέσα στην μαυρίλα της εποχής. Ο τρομερός αθλητής Χρήστος Ταμπαξής χάρισε την Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται στη Γλασκόβη της Σκοτίας.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

O Παραολυμπιονίκης μας, με φοβερή κούρσα στα 100μ. ύπτιο της κατηγορίας S1, ολκλήρωσε τον αγώνα σε 2:54.48 και συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ (2:55.48) που ανήκε στον ίδιο κατέλαβε την τρίτη θέση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Η επιτυχία του τέσσερις φορές Παραολυμπιονίκη μας, είναι πραγματικά τεράστια, καθώς είχε να αντιμετωπίσει τους καλύτερους στον κόσμο. Αυτό ήταν το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Γλασκόβη.
Αύριο το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοψχών περιλαμβάνει δύο αγώνες στους πρωινούς προκριματικούς. Αρχή κάνει η Χρυσούλα Αντωνιάδου στα 200μ. ελεύθερο S5 και στη συνέχεια ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 100μ. ύπτιο S12. Το απόγευμα, ο Γιάννης Κωστάκης συμμετέχει στον τελικό των 150μ. μεικτής ατομικής SM3.