Χάλκινος στο 100αρι ο Γκολομέεβ

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ έκανε καλύτερη επίδοση από τον περσινό τελικό και ατομικό ρεκόρ αλλά τελικά τερμάτισε τρίτος στο ταχύτερο 100αρι ελεύθερο στην ιστορία του NCAA.

του Στέφανου Σουλιώτη

Πέρσι με το 41.56 ο Γκολομέεβ ήταν πρωταθλητης NCAA με ατομικό ρεκόρ. Φέτος το 41.52 είναι μεν ατομικό ρεκόρ, όμως του χάρισε το χάλκινο μετάλλιο σε μια απίστευτα γρήγορη κούρσα. Νικητής και πρωταθλητής NCAA αναδείχθηκε ο Κάλεμπ Ντρέσελ κάνοντας 40.46 που είναι νέο ρεκόρ HΠΑ αλλά και ρεκόρ NCAA καθώς κατέρριψε την επίδοση του Βλαντ Μοροζόφ που είχε 40.76 από το 2013.
Ο Ντρέσελ έστειλε το μήνυμα σε όλους τους… μεγάλους της ομάδας των ΗΠΑ, πως η μια από τις δύο θέσεις των σπρίντερ για τους Ολυμπιακούς του Ρίο, είναι δική του (η άλλη θα καταλήξει στον Νέιθαν Έιντριαν). Τη δεύτερη θέση στον τελικό κατέλαβε, με ατομικό ρεκόρ και αυτός, ο Λιθουανός Σιμόνας Μπίλις με 41.18.