«Χαρούμενος για το ρεκόρ»

Ευτυχισμένος έπειτα από το νέο ατομικό ρεκόρ στον πρώτο του αγώνα για το 2016, δηλώνει ο χρυσός πανελληνιονίκης των 50χλμ. βάδην Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος.

της Ελεονώρας Ρωσιάδου

Ο Έλληνας πρωταθλητής έπειτα από την υπερπροσπάθεια που πραγματοποίησε στη διαμορφωμένη διαδρομή των 50χλμ. στην περιοχή του κωπηλατοδρομίου στον Σχινιά, κέρδισε και φέτος το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση καταρρίπτοντας για 18 λεπτά το προηγούμενο ρεκόρ του. Με την καθοδήγηση της προπονήτριας του Ντίνας Μπορνιβέλλη, ο βαδιστής της Ολυμπιάδας Πατρών μπήκε δυναμικά στον αγώνα ολοκληρώνοντας τη διαδρομή σε 4:09.33, κερδίζοντας εμπειρίες και αυτοπεποίθηση στο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο στόχο συμμετοχής στους Ολυμπιακούς του Ρίο. «Ήμουν πολύ καλά σήμερα και οι καιρικές συνθήκες τελικά βοήθησαν. Είμαι πολύ χαρούμενος και για την θέση αλλά ακόμα περισσότερο για το ατομικό ρεκόρ. Είχα κάποια προβλήματα κατά τη διάρκεια της κούρσας με αποτέλεσμα να αφυδατωθώ και να ρίξω το ρυθμό μου, καθώς θεώρησα καλύτερο να μην καταπονήσω και να φτάσω τον οργανισμό μου στα όρια. Τελικά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό» ήταν οι δηλώσεις του Ντεντόπουλου στο Sportsfeed.