Στα ημιτελικά χωρίς να χάσει σετ ο Τσιτσιπάς!

Ολοταχώς για την κατάκτηση του US Open στην κατηγορία των τζούνιορς βαδίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ήδη έχει φτάσει στα ημιτελικά χωρίς να έχει χάσει σετ στους μέχρι στιγμής αγώνες του και μπαίνει πλέον στην τελική ευθεία του Σαββατοκύριακου αποτελώντας το Νο1 φαβορί για τον τίτλο.

Ο Έλληνας τενίστας το βράδυ της Παρασκευής στα προημιτελικά, δυσκολεύθηκε μόνο στο δεύτερo σετ απέναντι στον Εσθονό Κένεθ Ράισμα, με τον οποίο έχει στενή φιλία καθώς ως συμπαίκτες στο διπλό, κατέκτησαν το φετινό Γουίμπλεντον. Αν και ο Τσιτσιπάς κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 6-1, χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει και το δεύτερο με 7-6(4) και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά.
Μια ημέρα πριν, στην φάση των 16, ο Έλληνας τενίστας, που είναι Νο1 στο ταμπλό των τζούνιορς, είχε υποτάξει με πανομοιότυπο τρόπο τον Γερμανό Μάρβιν Μέλερ: πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, δυσκολεύθηκε αλλά κατέκτησε το δεύτερο με 7-5 και πέρασε στην οκτάδα του όπεν της Νέας Υόρκης για πρώτη φορά στην καριέρα του.
Πλέον, βέβαια, βρίσκεται στην τετράδα και θα επιδιώκει να προκριθεί για πρώτη φορά σε τελικό τουρνουά γκραν σλαμ απέναντι στον Καναδό Φέλιξ Οζέρ Αλιασίμ, Νο5 του ταμπλό. Αξίζει να σημειωθεί ότι ένας Καναδός, ο Ντένις Σαποβάλοφ, του είχε στερήσει την είσοδο στον τελικό του Γουίμπλεντον, στην πρώτη και μοναδική μέχρι και σήμερα φορά που είχε φτάσει στην τετράδα του απλού ενός τουρνουά γκραν σλαμ.
Υπενθυμίζεται ότι αυτή είναι η τελευταία φορά που ο Τσιτσιπάς αγωνίζεται στην κατηγορία των τζούνιορς αφού από τον Ιανουάριο θα έχει ενηλικιωθεί και θα μπορεί να αγωνίζεται μόνον ως άνδρας στα μεγάλα τουρνουά, κάτι που ήδη πάντως έχει αρχίσει να κάνει. Φιλοδοξία του είναι αυτή η αλλαγή να έρθει και με ένα τρόπαιο στη Νέα Υόρκη.