Χρυσά κουπιά στο ευρωπαϊκό

Βάζοντας πλώρη στο ψηλότερο σκαλί της Ευρώπης φαινεται να ήξεραν καλά τι έκαναν. Με την ολοκλήρωση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων-νεανίδων στο Τρακάϊ της Λιθουανίας τα ελλήνικα κουπιά σημειώνουν δύο ακόμη συγκλονιστικές επιτυχίες!

του Βασίλη Τσανταρλιώτη

Πιο συγκεκριμένα οι Νίνος Νικολαϊδης και Γιάννης Καλανδαρίδης πήραν την 1η θέση στο μεγάλο τελικό της δικώπου άνευ εφήβων με χρόνο 6:39.13 κερδίζοντας τους αντιπάλους τους από Ρουμανία, Γερμανία, Γαλλία, Τουρκία και Νορβηγία.
Στον τελικό του διπλού σκιφ των νεανίδων οι Αναστασία Βόντσου και Αννέτα Κυρίδου παρά το κακό ξεκίνημα αφού μέχρι τα μισά της κούρσας ήταν στην πέμπτη θέση έκαναν μεγάλη προσπάθεια και κατάφεραν να κερδίσουν το αργυρό, κλέβοντας το από τις Γερμανίδες. Αξίζει να σημειωθεί ότι το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 7:15.52 και το γερμανικό σε 7:15.69. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Δανία με χρόνο 7:14.96.