Χρυσός πάλι ο Λιβανός, αργυρός ο Καρατσίβης στο ευρωπαϊκό εφήβων

Οι δύο αθλητές συνεχίζουν την κληρονομιά που άφησαν ο Χρήστος Βολικάκης και πρόσφατα ο Γιώργος Σταυρακάκης με τα μετάλλια που κατέκτησαν στο ευρωπαϊκό που διεξάγεται στη Γάνδη του Βελγίου.

του Παναγιώτη Βότση

Ο Κώνσταντίνος Λιβανός του Τάλου Χανίων τερμάτισε οριακά πρώτος σε χρόνο 1:01.825 ενώ στις επόμενες θέσεις του βάθρου τον ακολούθησαν ο Ολλανδός Ντααν Κουλ με χρόνο 1:01.827 και ο Ιταλός Ματέρο Μπιάνκι με 1:02.710. Είχαμε όμως και δεύτερη ελληνική παρουσία στο αγώνισμα με το Βασίλη Μαυριγιαννάκη, ο οποίος κατέλαβε την 11η θέση στο σύνολο με 1:05.193.

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε στη συνέχεια του πρωταθλήματος ο Πάνος Καρατσιβής στο elimination race, άλλη μία επιτυχία μετά τα δύο αργυρά και το ένα χάλκινο από το περσινό ευρωπαϊκό πίστας. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γερμανός Τιμ Τέτενμπεργκ και το χάλκινο πήρε ο Τσέχος Λούμπος Κόμινεκ.

Η ελληνική ομάδα κατέβηκε και στο ομαδικό σπριντ με το Λιβανό, το Μαυριγιαννάκη και τον Ηλία Πατεράκη και κατέκτησε την 4η θέση, χάνοντας για λίγο το μετάλλιο. Στο βάθρο ανέβηκαν η Γερμανία, η Πολωνία και η Ολλανδία.