«Χρυσή» πρόκριση για τον Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός έχασε με 3-0 (25-22, 25-21, 25-20) από την Τουρ, αλλά επικράτησε με 15-11 στο χρυσό σετ και προκρίθηκε στους «16» του Challenge Cup σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι.

Κι ίσως ο επίλογος του ματς ήταν ο πιο ιδανικός για τους ερυθρόλευκους καθώς γράφτηκε με μπλοκ του Φαμπιάν Ντζίζγκα στον Νέιθαν Γουνεμπάινα, τον παίκτη που εξελίχθηκε σε πρόσωπο των δύο αναμετρήσεων.
Μόνο που για να φτάσουμε στο 3-0, η αλήθεια είναι ότι στα δύο πρώτα σετ οι διαιτητές έβαλαν τα χεράκια τους! Στο 23-22 του πρώτου σετ ο Οιβάνεν τελείωσε την επίθεση και χρεώθηκε με φιλέ ο Πετρέας (;), ενώ στο 19-18 του β’ σετ ο Οϊβάνεν κέρδισε το μπλοκ άουτ, οι διαιτητές το έδωσαν ανάποδα και αντί για 19-19 είχαμε 21-18 με κόκκινη στον Μουνιόθ!
Ο Ολυμπιακός διεκδίκησε και το γ’ σετ, αλλά στο 21-20 κατέρρευσε χάνοντας το με 25-20 και το χειρότερο ήταν ότι βρέθηκε να χάνει στο τάι μπρέικ με 3-1 χάρις στο μπλοκ του Γουνεμπάινα στον Οϊβάνεν. Ο Αλεξίεφ όμως με τεχνικό πλασέ πήρε το μπλοκ άουτ, ο Οϊβάνεν με δύο κόντρες έκανε το 3-4 κι οι ερυθρόλευκοι δεν ξανακοίταξαν πίσω.
Μάλιστα έφτασαν στο +2 (6-8) με άουτ του Ρίτσερτ, ωστόσο ο ίδιος παίκτης με άσο στον Αλεξίεφ έκανε το 9-9. Στο 9-11 ο Ολυμπιακός έχασε 2 κόντρα μπάλες κι ο Γουνεμπάινα έκανε το 10-11 για να γίνει το 10-13 με μπλοκ του Ντίζγκα στον Καμερουνέζο και στο 11-13 είχαμε τη φάση του αγώνα… Ο Έγκλεσκαλνς έκανε το σερβίς, χάλασε την υποδοχή, πήρε την κόντρα με τον Δαρίδη να βγάζει την άμυνα και η μπάλα να πηγαίνει προς τον πάγκο του Ολυμπιακού κι ο Ράουβερντνικ έτρεξε και με φοβερή προσπάθεια όχι απλά την πέρασε στο αντίπαλο γήπεδο, αλλά έπιασε τους Γάλλους στον ύπνο καθώς όλοι την… κοιτούσαν να σκάει στο παρκέ του!
Ο Ολυμπιακός έφτασε σε ματς μπολ και στην επόμενη φάση νέο μπλοκ στον Γουνεμπάινα έγραψε τον επίλογο σ’ αυτό το πολύ έντονο ματς με τους Γάλλους να το έχουν μετατρέψει σε εθνική υπόθεση (παρούσα τελικά και η υπουργός των σπορ), αλλά τους ερυθρόλευκους να δείχνουν χαρακτήρα όταν έπρεπε.
Ο Ολυμπιακός θα μάθει τον αντίπαλο αύριο μετά από τον επαναληπτικό αγώνα ανάμεσα στην Φόντε Μπαστάρντο από την Πορτογαλία και την Λοκομοτίβ Μπακού από το Αζεμπαϊτζάν. Στο πρώτο ματς είχε νικήσει εντός έδρας η Λοκομοτίβ με 3-1.
Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-20, Χρυσό σετ: 11-15
ΤΟΥΡ (Ενάρ): Ερνάν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκότσεφ 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 25 (22/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντίφενμπαχ 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Ρίτσερτ 8 (5/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Γουνεμπάινα 17 (14/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 40% άριστες) / Ενό (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Χουσό (λ), Νεβό, Ραμπιγιέ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (1/8 επ., 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 13 (13/23 επ., 40% υπ. – 17% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 59% υπ. – 35% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. – 33% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ανδρεάδης.