ΧΡΥΣΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ευρωπαϊκή ήττα, αλλά πανηγύρισε στο «χρυσό σετ» την πρόκριση του για πρώτη φορά σε τελικό Ευρωπαϊκού κυπέλλου.

Οι ερυθρόλευκες έχασαν με 3-0 από την Ενισέι στο Κρασνογιάρσκ, όμως στο «χρυσό σετ» με έναν άσο της Τζίνας Λαμπρούση νίκησαν 15-13 και πήγαν τελικό!
Αν και το ξεκίνημα του πρώτου σετ έδειξε ότι θα έχουμε ένα αμφίρροπο ματς, από τον 10 πόντο και μετά ο Ολυμπιακός έχασε την επαφή με το σκορ και μόνο προς το τέλος μπόρεσε να μειώσει μέχρι το 24-21, ενώ στο β’ σετ η Ενισέι έφτασε να προηγείται με 20-4 (!) για να μπει ο Ολυμπιακός στο πνεύμα του αγώνα από το γ’ σετ.
Παρά τα συνεχιζόμενα προβλήματα στην υποδοχή του που είχαν βγάλει εκτός αγώνα τις κεντρικές, στο γ’ σετ ο Ολυμπιακός πάλεψε για να αποφύγει το «χρυσό σετ», αλλά δεν τα κατάφερε.
Πλέον η πρόκριση ήταν ένα σπριντ 15 πόντων, με τον Ολυμπιακό στην εκκίνηση να τα κάνει όλα τέλεια (σερβίς, μπλοκ) και να προηγείται με 0-4 και 3-8, ωστόσο με την αλλαγή γηπέδου ήρθαν τα πάνω κάτω με την Ενισέι να ισοφαρίζει 9-9 και να προσπερνά 12-10! Ευτυχώς όμως οι ρωσίδες άρχισαν τα λάθη και το 12-12 έγινε με κακή συνεννόηση στο κέντρο ενώ στο 13-12 η Χαρέλικ αντί να αφήσει τη μπάλα να καταλήξει άουτ, την κάρφωσε πάνω στο φιλέ για το 13-13 και έστειλε την Λαμπρούση στο σερβίς. Το πρώτο χάλασε την υποδοχή κι η Φρολόβα κάρφωσε άουτ, το δεύτερο ήταν άσος κι η ιστορία γράφτηκε με τον Ολυμπιακό στον τελικό!
Αυτός είναι ο 15ος ευρωπαϊκός τελικός για το ελληνικό βόλεϊ, αλλά μόλις ο τρίτος σε επίπεδο γυναικών καθώς είχαν προηγηθεί οι παρουσίες του Παναθηναϊκού το 2000 (CEV Cup) και το 2009 (Challenge Cup).Τα σετ: 25-21, 25-11, 25-23, Χρυσό σετ: 13-15
Ενισέι (Κόσκιν) Μανζιούκ 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Εφίμοβα 13 (8/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χαρέλικ 20 (17/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουζνέτσοβα 10 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 9% άριστες), Φρολόβα 11 (10/28 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 30% άριστες), Περετιάτκο 2 (1/3 επ., 1 άσο), Γκαλκίνα –λ (45% υπ. – 18% άριστες) / Οσίτσκινα Σιτσέγκλοβα, Λαζάρεβα.
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ. 21% υπ. – 13% άριστες), Μαλασάι 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 15% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/5 επ., 4 άσοι), Χίπε 15 (12/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (38% υπ. – 31% άριστες) / Κοκκινάκη –λ, Βλαχάκη, Τέζα, Τσίμα, Εμμανουηλίδου 1 (1/1 επ.)