Χρυσός με ατομικό ρεκόρ ο Προδανάς!

Μεγάλη εμφάνιση, ρεκόρ και πρώτος τίτλος στην καριέρα του για τον Αλέξη Προδανά, στο περιφερειακό πρωτάθλημα της Ατλαντικής περιφέρειας.

του Σούλη Μέζου

Πριν από λίγο, ο αθλητής του Βιρτζίνια Τεκ, στον τελικό της σφυροβολίας για το περιφερειακό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ράλεϊ της Νορθ Καρολάινα, έριξε 70.46μ για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο. To ατομικό ρεκόρ του 24χρονου Προδανά ήταν 69.99μ από το 2020 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Πάτρας. Στο σημερινό τελικό η σειρά των βολών του ήταν 65.50 – 66.09 – 68.55 – 66.11 – 70.46 – 68.93.

Στο πρωτάθλημα της Νοτιοανατολικής περιφέρειας, επίσης στο αγώνισμα της σφυροβολίας, ο Γιώργος Κορακίδης του Τενεσί, ολοκλήρωσε στην 6η θέση με βολή στα 67.78μ. Η σειρά των βολών ήταν 65.12 – 67.30 – Χ – Χ – 67.78 – Χ. Νικητής του αγώνα ήταν ο 24χρονος Νορβηγός Τόμας Μάρνταλ με 74.78μ.