Χρυσός με πανελλήνιο ρεκόρ ο Γκολομέεβ!

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κέρδισε το τέταρτο χρυσό μετάλλιο της ελληνικής κολύμβησης στους μεσογειακούς αγώνες, κολυμπώντας πριν από λίγο στον τελικό των 50μ. ελεύθερο.

Ο αθλητής του Άκη Οικονόμου (που η ΚΟΕ επέλεξε να μην τον στείλει στην Ταραγόνα) κολύμπησε το 50αρι σε 21.66, επίδοση που είναι νέο πανελλήνιο ρεκόρ καταρρίπτοντας το δικό του 21.69 που είχε κάνει πέρσι στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Πίσω από τον Έλληνα πρωταθλητή τερμάτισε ο Αλγερινος Ουσάμα Σανουνέ με 21.96 και ο Αιγύπτιος Αλί Καλαφαλά με 21.97. Το δίδυμο της Ιταλίας που ήταν φαβορί για το βάθρο, Αντρέα Βερνιάνι και Λούκα Ντότο τερμάτισαν μαζί στην 4η θέση με 22.13.