Χρυσός ο Αντωνιάδης στην Τουρκία

Με την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στις αποσκευές της επέστρεψε η Εθνική ομάδα ορεινής ποδηλασίας από την Αλάνια της Τουρκίας και τον τετραήμερο αγώνα κατηγορίας Stage 2.

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης ήταν ο μεγάλος νικητής, παρά τα πολλά και μεγάλα προβλήματα που αντιμετώπισε, πραγματοποιώντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση την τελευταία ημέρα του αγώνα. Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε ένα συναρπαστικό αγώνα παρά τις ατυχίες από ένα λάστιχο στα τρία τελευταία χιλιόμετρα της τρίτης ημέρας αλλά και την υπόδειξη λάθος διαδρομής από τους διοργανωτές την δεύτερη ημέρα.
Κάνοντας την αντεπίθεση του την τελευταία ημέρα κατάφερε να καλύψει την διαφορά του 1:11, και να αφήσει τον δεύτερο πίσω ένα λεπτό.
Καλή εμφάνιση και από τον Μολλά Χαρούν που τερμάτισε στην 17η θέση συλλέγοντας και αυτός πολύτιμους βαθμούς για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020.